Jak wyglądają egzaminy do policji w 2019 roku

Wszyscy chłopcy marzyli kiedyś o zostanie żołnierzem, strażakiem czy policjantem. Jako dorośli ludzie stajemy przed możliwością wyboru naszej dalszej ścieżki kariery. Praca w Policji nie należy do łatwych, ale na pewno można liczyć na dużo satysfakcji z jej wykonywania. Przed nami pojawia się kilka pytań. Jak zostać policjantem w 2019 roku? Jak wyglądają egzaminy? Czy uda mi się dostać?

Czy nadaję się do Policji?

Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że praca w Policji wiąże się z ciągłym, ogromnym stresem. Związany jest on z trudnymi sytuacjami, które każdy, dobry policjant musi rozwiązać w zgodny z prawem sposób. Musisz być również czujny i stale przygotowany na nieprzewidywalne, często agresywne działania, które muszą spotkać się z odpowiednią, szybką reakcją.

Podejmowanie niełatwych decyzji jest wpisane w pracę policjanta. Jako uosobienie prawa musi wiedzieć, jak zareagować w określonej sytuacji.

Do podstawowych obowiązków każdego policjanta należy:

  1. Ochrona obywateli i ich mienia przed przestępcami
  2. Wykrywanie przestępstw i przeciwdziałanie im
  3. Poszukiwanie osób zaginionych lub podejrzanych o przestępstwo
  4. Działania antyterrorystyczne
  5. Zabezpieczanie imprez masowych

To tylko nieliczne z obowiązków jakie czekają Ciebie w pracy policjanta. Jest ona o tyle interesująca, że nie obowiązują w niej schematy. Każda sytuacji czy przestępstwo jest inne i wymaga indywidualnego podejścia.

Jak wygląda egzamin do policji w 2019 roku?

Każdego roku wzór arkusze egzaminacyjne na policjanta ulegają zmianie. Dotyczy to Testu Wiedzy Ogólnej i arkuszy na policyjne test psychologiczny. Aktualny egzamin na policjanta dzieli się na cztery etapy, które mają sprawdzić możliwości kandydata. Zarówno pod kątem zdolności motorycznych jak i wytrzymałości psychicznej.

  • Test Sprawności Fizycznej – błyskawiczna i zdecydowana reakcja w stresujących sytuacjach to jedna z niezbędnych umiejętności każdego policjanta. Sprawność fizyczna kandydata sprawdzana jest na siedmiu stacjach, na których należy wykonać zadane ćwiczenie. Ukończenie egzaminu fizycznego w czasie minuty i 41 sekund daje zaliczenie. Jednak im szybciej tym lepiej. Ilość otrzymanych punktów jest uzależniona od tempa ukończenia egzaminu.

Na egzamin składa się 6 ćwiczeń:

  • Bieg po kopercie
  • Przewroty w tył i w przód
  • Rzuty piłką lekarską na odległość
  • Zgięcia tułowia w leżeniu, czyli „brzuszki”
  • Ćwiczenia na „koźle” gimnastycznym
  • Przeniesienie 28-kilowego manekina z punktu „A” do punktu „B”

Radzimy przygotować się przed egzaminem i samemu spróbować wykonać ćwiczenia w określonym czasie.

  • Test Wiedzy Ogólnej – egzamin składa się z 40 losowych, zamkniętych pytań z jedną poprawną odpowiedzią. Zakres wiedzy jaką należy przyswoić jest bardzo szeroki i dotyczy władczy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, bezpieczeństwa publicznego i funkcjonowania Policji jako organu.

Wszystkie opracowane pytania i odpowiedzi możecie znaleźć w Internecie. Jedną z takich stron jest Odpowiedzi.com.pl.

  • Testy psychologiczne – naturalne predyspozycje do zawodu to jedno z najważniejszych kryteriów przyjęcia w szeregi Policji. Test psychologiczny dzieli się na trzy etapy – test na inteligencję, test psychologiczny i rozmowę z psychologiem. Na egzaminie możesz spodziewać się zagadek logicznych, matematycznych i pytań o Twoje postępowanie w przykładowej sytuacji.
  • Rozmowa kwalifikacyjna – ostatni i najtrudniejszy punkt egzaminu. W tym etapie zostaniesz poddany naciskowi, który ma wywołać u Ciebie reakcję stresową. Zadba o to zawodowy, wyszkolony policjant i psycholog. W tym etapie musisz udowodnić swoją odporność na stres i opanowanie w trudnej sytuacji.

Kilka tygodni po egzaminach publikowane są wyniki. W szeregi Policji dołączą tylko kandydaci, którzy uzyskali najwięcej punktów.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Odpowiedzi.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here