PIT 2019

Początek roku przynosi dla większości z nas jedno pytanie – jak wypełnić PIT 37, by nie mieć później problemów z Urzędem Skarbowym? Dla wielu z nas nie jest to sprawa prosta.

Od zeszłego roku jednak Ministerstwo Finansów przygotowało ulgę dla osób, dla których wypełnienie PIT wiązało się z bólem głowy oraz nieprzespanymi nocami. Jest to usługa e-PIT, która sprawia, że nasze zeznanie podatkowe będzie automatycznie wypełnione, a wszelkie formalności zostaną wypełnione za nas.

Aby sprawdzić Twój PIT online należy wejść na stronę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, pod adresem podatki.gov.pl. Tam klikamy w odpowiednią zakładkę i logujemy się przy pomocy naszego numeru PESEL (lub też NIP). Dodatkowo potrzebowali będziemy kwoty przychodu za poprzedni rok oraz kwoty przychodu za aktualny rok od jednego z pracodawców. Tę ostatnią można znaleźć w odpowiednim druku, który zostanie wysłany przez pracodawcę. Jeśli nie chcemy zastanawiać się nad kwotami, a posiadamy Profil Zaufany, możemy również skorzystać z niego.

System pozwala skorzystać ze wspólnego rozliczenia z mężem lub żoną. Aby z niego skorzystać należy wybrać odpowiednią opcję.

PIT 2019 będzie czekać na nas już wypełniony i jeśli nie mieliśmy w zeszłym roku innych przychodów, takich jak na przykład przychody z najmu mieszkania lub domu czy działalności nierejestrowanej możemy go po prostu zatwierdzić. Dzięki temu nasze zeznanie podatkowe zostanie automatycznie wysłane do odpowiedniego urzędu skarbowego.

PIT online

Informacje, które posłużyły do automatycznego wypełnienia zeznania zostały przygotowane przez pracodawców, którzy wysyłali je do Urzędów Skarbowych.

Co jeszcze zyskamy dzięki temu rozwiązaniu oprócz świętego spokoju? Szybsze rozliczenie ewentualnej nadpłaty podatku. W zeszłym roku Ministerstwo Finansów zapewniało, że osoby rozliczające się w ten sposób, otrzymają zwroty na konto wcześniej, niż ci którzy wysłali zeznanie roczne pocztą.

Jeśli w ramach PIT 2019 osiągnęliśmy niedopłatę podatku musimy pamiętać, że nie będziemy mogli jej wpłacić na konto urzędu skarbowego. Konieczne będzie skorzystanie z indywidualnego rachunku podatkowego, który można wygenerować na stronie Ministerstwa Finansów. Bez niego nasza płatność nie zostanie wykonana przez nasz bank.

Dla kogo opłaca się usługa Twój e-PIT online? Na pewno dla tych, którzy nie mają ani dodatkowych dochodów, ani nie korzystają z żadnych ulg podatkowych. Pamiętać trzeba, że system nam takich ulg nie doliczy, o ile nie skorzystaliśmy z nich w poprzednim roku podatkowym. To może oznaczać, że niektórzy będą woleli mniej wygodne rozwiązanie, kosztem bardziej opłacalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here