Miłośnicy przyrody i odpoczynku na łonie natury z pewnością odpowiedzą twierdząco na stwierdzenie, iż własny ogród, to skarb. Nie dziwi zatem popularność firm, które zajmują się projektowaniem ogrodów oraz profesjonalnym poradnictwem z tego zakresu. Jeśli jednak chcecie wykonać taką pracę sami, możecie bez obaw to zrobić. My podpowiemy wam, jak możecie zaaranżować mały ogród przydomowy. Nasz pomysł na mały ogród powinien przypaść do gustu wszystkim wielbicielom minimalistycznego stylu.

Dlaczego styl minimalistyczny?

Wybór stylu minimalistycznego do małego ogrodu to rozwiązanie bardzo praktyczne. Mając do wykorzystania niewielką przestrzeń, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, a ułatwi to w znaczny sposób prostota w urządzaniu. Dzięki wydzieleniu stref wypoczynku, zabawy, czy strefy do przygotowywania posiłków, ogród, nawet ten niewielki nabierze nowego oblicza. Funkcjonalność i ograniczenie ilości mebli sprawią, że przestrzeń, nawet niewielka stanie się przyjazna i komfortowa.

Dobry projekt

Dobry, minimalistyczny projekt niewielkiego ogrodu zakłada, iż w ogrodzie znajdzie się stosunkowo niewielka ilość roślin i dekoracji. Powinniście też postawić na małą ilość kolorów, co pozwoli na zachowanie minimalistycznego, prostego stylu. Dzięki temu wasz ogród wyda się optycznie większy, a wy zyskacie przeświadczenie, że zaaranżowana w ten sposób przestrzeń jest przestronna i bardzo przyjazna.

Podstawa, to umiar

Urządzając samodzielnie swój ogród musicie pamiętać, że jedną z najważniejszych rzeczy przy projekcie to zachowanie umiaru. Minimalistyczny projekt zwłaszcza zakłada ograniczenie ilości roślin, kolorów oraz dodatków, dlatego też wybierzcie takie elementy wyposażenia ogrodu, które nadadzą mu klimat, a jednocześnie nie zdominują go i wyglądać będą efektownie. Mniej detali, za to dobranych starannie sprawi, że minimalistyczny, mały ogród wyglądać będzie magicznie.

Dopasowanie

Każdy element dekoracyjny, jaki zostanie wybrany do waszego ogrodu powinien zostać dopasowany pod kątem zgodności ze stylem minimalistycznym (a zatem być prosty i funkcjonalny), a jednocześnie pasować do pozostałych elementów wyposażenia, w tym i do elewacji altanki ogrodowej, czy domu. Unikajcie nagromadzenia elementów, by nie wywołać przytłaczającego efektu przepełnienia ogrodu. W kwestii roślin, sprawdzą się przede wszystkim gatunki atrakcyjne przez cały sezon, a zatem gatunki o dekoracyjnych liściach, nie zaś kwiatach. Dzięki temu unikniecie efektu nieładu, który pojawić mógłby się wraz z pojawieniem się kwiatów, a w szczególności zaś z momentem ich przekwitania! Udekorowanie ogrodu roślinami o dekoracyjnych liściach to gwarancja, że przestrzeń ta wyglądać będzie nieskazitelnie nie tylko przez jeden sezon, ale przez cały rok.

Postaw na rośliny na murkach

Aranżując ogród w minimalistycznym stylu dobrym pomysłem jest tez wykorzystanie do dekoracji wszelkich możliwych murków, jakie występują na tej przestrzeni. To dobry sposób na to, by uporządkować przestrzeń ogrodu, a równocześnie nadać mu dynamizm i funkcjonalność. Dzięki posadzeniu roślin na murkach, ogród będzie nie tylko urokliwy, rośliny staną się widoczne, a przestrzeń nie zostanie zagracona. Zwróćcie przy aranżowaniu przestrzeni uwagę na kolor roślin posadzonych na murkach (o czym już pisaliśmy) oraz na stonowany kształt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here