Jak zamontować umywalkę wpuszczaną w blat

Umywalki wpuszczane w blat cieszą się obecnie ogromną popularnością. Modele te posiadają ciekawy design i różnią się znacznie od wcześniejszych umywalek meblowych czy nablatowych. Nie tylko wyróżniają się formą, ale modele te dostępne są także w różnych wariantach kolorystycznych, mogą być wykonane nie tylko z ceramiki, ale także ze szkła, stali, konglomeratu, a nawet i drewna. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób wygląda montaż umywalki wpuszczanej w blat – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy.

Umywalki wpuszczane w blat – czy warto kupić?

Jest wiele modeli umywalek. Jednymi z tych, które wybierane są nie tylko do prywatnych łazienek, ale także i do takich mieszczących się w przestrzeni publicznej, są umywalki wpuszczane w blat.  Ze względu na to, że elementy montażowe są schowane, a sama umywalka pozwala stworzyć otwartą przestrzeń – sprawdzi się ona także w łazienkach niewielkich. Dobrze dobrana będzie miała wpływ na optyczne powiększenie wnętrza, sprawi także, że strefa umywalki będzie po prostu bardziej funkcjonalna.

Montaż umywalki wpuszczanej w blat nie jest zadaniem trudnym. Wiele osób poradzi sobie z nim samodzielnie. Warto wspomnieć o tym, że do tych umywalek, które wymagają wycięcia otworów, tak samo jak w przypadku zlewozmywaków – producenci dołączają szablony. Dzięki nim czynność tę można wykonać precyzyjnie. Szablony takie zazwyczaj nadrukowane są na kartonach. To czy samo wycięcie otworu pod umywalkę będzie proste uzależnione jest przede wszystkim od tego, z jakiego materiału został wykonany blat.

umywalka wpuszczana w blat

Montaż umywalki wpuszczanej w blat – czy można zrobić to samodzielnie?

Tak jak wspomnieliśmy już wyżej, sam montaż umywalki wpuszczanej w blat może być zadaniem łatwym i wręcz intuicyjnym, a także i dosyć skomplikowanym. Wiele zależy od tego, w jakim materiale trzeba wyciąć otwór. Jeśli mamy na przykład do czynienia z płytą laminowaną, to otwory w niej wycina się bardzo łatwo. Warto jednak wspomnieć o tym, że płyty laminowane pomimo tego, że dostępne są w atrakcyjnych cenach, różnych wzorach, nie mają najlepszej jakości. W ich przypadku przerwanie warstwy folii, czyli laminatu może skutkować tym, że miejsca te nie będą dobrze zabezpieczone przed negatywnym działaniem wody. W rezultacie mogą zacząć puchnąć, nie wyglądać dobrze. Materiał ten może być stosowany wtedy, gdy krawędź otworu będzie dobrze zabezpieczona i nie będzie miała kontaktu z wodą.

Z pewnością polecanym materiałem jest kompozyt. Zazwyczaj jest to jednak materiał na zamówienie. Dlaczego trzeba wcześniej wiedzieć jakie wymiary ma mieć otwór pod umywalkę oraz dokładnie, w którym miejscu się znajduje. Samodzielnie byłoby bardzo ciężko wyciąć w takim materiale otwór. Wymaga to nie tylko wiedzy, ale i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem.

Drewniany blat pod umywalkę wpuszczaną w blat – czy jest praktyczny?

Montaż umywalki wpuszczanej w blat jest także zupełnie inny, jeśli chodzi drewno. W materiale tym dosyć łatwo można wykonać otwór, przy pomocy np. wyrzynarki. Drewno nie jest tak wrażliwe na wodę jak np. płyty laminowane. Duża wilgotność, ciągły kontakt z wodą, a także i zmiany temperatury mogą sprawić, że drewno po jakimś czasie będzie nie tylko miało drobne uszkodzenia mechaniczne, ale także i po prostu nie będzie prezentowało się dobrze. Z tego względu powinno się je dobrze zaimpregnować. Eksperci polecają też wybór odpowiedniego gatunku drewna. Najkorzystniej sprawdzą się gatunki egzotyczne, które są bardziej odporne na działanie wilgoci.

Montaż umywalek wpuszczanych w blat może odbywać się także na blatach z kamienia naturalnego lub syntetycznego. W ich przypadku jednak wycinanie otworów nie jest zadaniem prostym. Kamień czy to naturalny czy syntetyczny jest bardzo twardy. Z tego względu zazwyczaj otwory w blatach wykonuje się na zamówienia, tak jak w przypadku blatów z konglomeratu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here