Jak zapobiegać niewydolności żylnej?

Kłopot niewydolności żylnej pojawia się w momencie, gdy żyły przestają być drożne, natomiast zastawki nie są elastyczne i nie działają sprawnie. By do tego nie dopuścić, wystarczy zastosować zaledwie kilka standardowych, skutecznych metod profilaktycznych, jakie zapewnią właściwą pracę układu krążeniowego. Na czym ona polega?

Właściwe funkcjonowanie krwiobiegu i należyta praca serca wygląda w następujący sposób – w trakcie skurczu mięsień sercowy wtłacza pełną tlenu krew w tętnice. Tętnice mają za zadanie ich rozprowadzenie. W trakcie tego procesu dochodzi do pobierania przez komórki wartości odżywczych i tlenu. Krew natomiast powraca, płynąc żyłami z powrotem do serca. Jest to możliwe dzięki wsparciu ze strony mięśni podtrzymywanych m.in. przez zastawki. Te z kolei ulegają zamknięciu, uniemożliwiając dalsze cofanie się krwi. Taki stan jest natomiast możliwy wtedy, kiedy nie ma żadnych niedrożności.

Aktywność fizyczna

Pierwszym krokiem w kierunku poprawy drożności jest wzbogacenie swojego trybu życia o sport. Nie musimy od razu ćwiczyć wyczynowo jakiejś wybranej dyscypliny, wystarczy robić odpowiednio dobrane ćwiczenia takie jak przykładowo rowerek czy poprzeczne nożyce. Zaledwie 10 minut co dzień może okazać się naprawdę zbawienne. Pozytywnie na kondycję kończyn dolnych wpływa również bieganie, pływanie, tańczenie. W ten sposób zwiększamy tempo krążenia oraz mięśnie i żyły, które stają się elastyczniejsze, a tym samym przepływ krwi przez nie jest o wiele sprawniejszy.

Obuwie

Istotne jest oszczędzanie nóg także poprzez odpowiedni dobór butów. Dobrym wyborem z perspektywy zdrowotnej będą modele zakończone szerokim czubem, aby nie krępowały palców. Obcas nie powinien być za duży – między 2 a 5 cm. W przypadku płaskostopia, niezbędne jest dostosowanie także wkładki. Na tyle, na ile to możliwe warto byłoby chodzić boso. Szczególnie dobrze wpływa na krążenie kroczenie po gumowej macie z wyrostkami, to jest tzw. jeżyku czy fakirze.

Oprzyj nogi

Daj swoim nogom wytchnienie. Pod koniec dnia wyciągnij nogi w górę, tak aby stopy znalazły się ponad linią serca. Możemy oprzeć je wysoko o ścianę czy też krzesło. Śpiąc nocą zaleca się również wyłożenie pod stopy poduszek – najlepiej twardych, które nie będą opadały pod wpływem ucisku nogami. Kończyny zostaną stosownie wzmocnione także poprzez systematyczne stymulowanie krążenie za sprawą uciskowych rajstop. Na rynku dostępne są lecznicze pończochy, podkolanówki, dostosowane do stadium zaawansowania kłopotów z krążeniem.Jak zapobiegać niewydolności żylnej?

Jadłospis

Nie bez znaczenia jest to, co jemy. Jeżeli mamy problemu z niewydolnością żylną, trzeba zredukować do minimum wysoko oczyszczone węglowodany – słodycze, bułki, ciasta, chleby. Przyda się natomiast wzbogacenie codziennej diety o błonnik, jak znajduje się w owocach i warzywach, w tym w jabłkach, zielonych jarzynach, ale także czosnku i otrębach. Zaleca się spożywanie sezonowych wiśni, czereśni, jak również moreli i papryki. Mają one sporo witaminy C i są kopalnią witaminy B6, która uszczelnia ścianki żył. Nie zapominajmy także o wypijaniu dziennie co najmniej dwóch litrów wody mineralnej.

Kąp się i masuj

Skuteczną profilaktyką chroniącą przed niewydolnością żylną są letnie kąpiele z samodzielnie tworzonych kwiatów arniki, skrzypu, kasztanowca i nagietka. Bierzemy 20 g ziół i litr wody. Zalewamy susz 5 litrami wody i odstawiamy na cały dzień, najlepiej pod przykryciem. Po upływie doby cedzimy i podgrzewamy, a następnie dodajemy do wanny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here