Jak zasadzić liczi?

Liczi zwane też chińską śliwką ma mnóstwo wartości odżywczych. Z badań wynika, że jest doskonałe źródło antyoksydantów, co sprawia, że wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Ma także właściwości antymiażdżycowe i reguluje ciśnienie, a poza tym jest doskonałym źródłem witaminy C. Ze względu na niską zawartość cukrów prostych świetnie sprawdza się przy odchudzaniu.

Liczi to smaczny owoc, który rośnie na drzewach, które mogą mierzyć nawet do 10 metrów wysokości. Jego uprawa nie jest łatwa, ponieważ wymaga dużo słońca, ale nie cierpi upałów. Nie znosi również mrozów, ale potrzebuje chłodu, aby wypuścić owoce. Nasz klimat niekoniecznie służy tym owocom, ale jeśli się postaramy, możemy je wyhodować u siebie w doniczce. Aby tego dokonać trzeba się bardzo starać, odpowiednio je pielęgnować oraz przestrzegać wskazówek. Liczi bardzo długo rośnie do swoich właściwych rozmiarów, ale to zasadzone w doniczce będzie o wiele mniejsze. Mimo to może się świetnie prezentować. Jak zasadzić liczi oraz jakich zasad przestrzegać?

  1. Zanim zasadzimy liczi, należy moczyć jego nasiono w ciepłej wodzie. Powinno to trwać od 24 do 48 godzin.
  2. Do zasadzenia liczi powinniśmy przygotować odpowiednio glebę. Najlepiej sprawdzi się torf zmieszany z piaskiem i perlitem w stosunku 3:1:1.
  3. W ten sposób przygotowaną glebę umieszczamy w doniczce.
  4. Mamy już wszystko przygotowane, więc nadchodzi pora do zasadzenia nasionka. Jak to zrobić? Należy umieścić nasiono poziomo na głębokości mniej więcej około 2-3 cm. Powinniśmy pamiętać, żeby go za dużo nie podlewać.
  5. Teraz nadchodzi pora, aby znaleźć doniczkę w odpowiednim miejscu, powinno być ono ciepłe i słoneczne.
  6. Są sposoby, które pomogą przyśpieszyć kiełkowanie nasionka. Najlepiej nałożyć na doniczkę podziurawioną folię. W momencie, gdy już wykiełkuje, pora ją zdjąć.
  7. Naszą sadzonkę należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, ale nie możemy robić tego zbyt obficie. Liczi nie lubi, gdy jest zbyt mokro i może się nie przyjąć.
  8. Nie należy się przejmować, jeśli liczi nie wykiełkuje lub szybko uschnie, Nasz klimat nie spełnia wymagań tego owocu, ale można próbować i się nie poddawać. Posiadanie własnego liczi w doniczce jest trudne do osiągnięcia, ale nie jest niemożliwe.

Poniżej odpowiedzi na kilka pytań, które mogą nurtować osoby chcące wyhodowaćJak zasadzić liczi? własne liczi:

Kiedy najlepiej zasadzić liczi?

Rośliny wymagają odpowiedniego postępowania. Jeśli chcemy je dobrze wyhodować to trzeba wybrać odpowiedni moment na jego zasadzenie. Idealną porą będzie wiosna, to wtedy liczi najlepiej się przyjmie.

Czego liczi nie znosi?

Większość roślin ma swoje upodobania oraz rzeczy, których nie znosi. Liczi nie znosi ekstremalnych temperatur, nie sprawdzą się te bardzo wysokie, ale za niskie też nie. Brak wilgotności powietrza również nie wpływa dobrze na liczi.

Skąd brać glebę, w której posadzimy liczi?

Glebę do posadzenia liczi można kupić w sklepie, ale powinna spełniać pewne warunki. Idealne pH gleby, w której posadzimy liczi powinno wynosić 5.0 do 6.5.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here