Nie musisz wydawać majątku na to, aby zapewnić swojemu maluchowi odpowiednią formę zabawy, która wciągnie go po same uszy. Możliwości dostarczenia dziecku ogromnej radości i przy tym kreatywnego zagospodarowania wolnego czasu jest cała masa. Wśród nich między innymi przydatne, bo niosące za sobą szereg korzyści dla rozwoju szkraba są zajęcia plastyczne. Jedną z ich postaci jest robienie rozmaitych dekoracji, ozdóbek i zabawek z wykorzystaniem bardzo łatwej w przygotowaniu samodzielnie masy papierowej. I to jej poświęcimy nasz dzisiejszy poradnik.
Masa papierowa jest gotowa wprawdzie do użytku, niewymagająca samoistnego przyrządzania w każdym sklepie z artykułami papierniczymi, ale po co przepłacać, skoro można wykonać ją od podstaw własnoręcznie, dodatkowo mając przy tym ubaw po pachy i pokazując swej latorośli znacznie bardziej pomysłowe zajęcia niż wejście do sklepu i kupienie gotowego tworzywa i konkretnej zabawki. Dzięki indywidualnemu tworzeniu masy papierowej mamy okazję uświadomić naszą pociechę, a w zasadzie nauczyć ją, że z niczego może własnym wysiłkiem stworzyć coś, z czego będzie zadowolona.
Przygotowywanie masy papierowej jest świetną formą recyklingu odpadów, jakie z pewnością zalegają w domu każdego z nas. Nie tylko w ten sposób sprzątamy, ale również wykorzystujemy to, co teoretycznie nam niepotrzebne do konstruowania naszych przyszłych dzieł, wspólnie tworzonych z naszymi dziećmi. Żeby stworzyć masę papierową potrzebujemy niewiele rzeczy. Wystarczy, że poszwendamy się po domu i wyszukamy niepotrzebne skrawki materiałów, papierki, ściereczki. To wszystko wpycha się w blender lub mikser.
Najpierw – stanowisko pracy.
Żeby nie potaplać wszystkiego wokoło naszą masą, koniecznie trzeba zastosować folię zabezpieczającą. W ten sposób chronimy przed zabrudzeniami elementy meblowe. Przygotujmy także czystą szmatkę, którą będziemy na bieżąco ścierać kapiącą masę. Nie ma zasady, jaki rodzaj papieru przydaje się na robienie masy papierowej – dowolność, w zależności od tego, co mamy pod ręką, co nam się podoba itd. Przyda się zarówno kartka papieru ze standardowego zeszytu, jak również kawałeczki barwnych bibułek czy papier kolorowy. Im więcej odcieni, tym generalnie lepiej, ponieważ powstała masa będzie mieszaniną rozmaitych kolorów. Dlatego też bardzo zalecane są stare czasopisma. Można dorzucać także papier kolorowy, ręczniki papierowe, a nawet chusteczki higieniczne. Jeżeli zależy nam na stworzeniu z masy cięższych obiektów, albo większych gabarytowo – postawmy na papier do drukarki. Ten na sto procent doda sztywności masie i łatwiej będzie nam się w niej modelowało.
Zaleca się, aby pociąć papier na drobne skraweczki po 2,5 cm każdy. Nie ma potrzeby ich równego wycinania. Najlepiej aby takich wycinków mieć ok. 4 filiżanki. Papier wrzucamy do ciepłej wody i czekamy, żeby dobrze rozmókł. Wtedy nie trzeba będzie za długo stać przy blenderze czy mikserze. W sprzęcie umieszczamy również ciepłą wodę, w ilości tak do połowy naczynia. Następnie wkładamy rozmoknięty papier i blendujemy. Uzyskujemy papkę, nieco przypomina ona na pierwszy rzut oka popularne dziś zupy – kremy. Mamy je miksować tak długo, żeby nie pozostały w mieszaninie żadne grudki. Po tym z masy możemy już lepić, co tylko podsunie nam wyobraźnia.