Jak zrobić masę solną? Prosty przepis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie wszystko, czym dziecko się bawi i jak gospodaruje swój wolny czas musi być związane przede wszystkim z rozmaitymi gadżetami kupnymi, drogimi akcesoriami i wymyślnymi drobiazgami kosztującymi fortunę. Równie dobrze rodzice mogą zapewnić swej pociesze prawdziwą frajdę, decydując się na spędzenie z nim czasu na wspólnej zabawie i wybierając dość kreatywne podejście do tej aktywności. Przykładem czegoś, co z pewnością będzie dla malucha prawdziwą gratką okazują się zajęcia plastyczne z wykorzystaniem masy solnej. Jak ją zrobić? Czy jest to trudne i skomplikowane? Wymaga dużo zachodu i co z takowej mieszaniny można później wykonać? O tym wszystkich przekonasz się w poniższych fragmentach naszego poradnika.

Jak zrobić masę solną? Prosty przepis

Masa solna to znakomita forma plastyczna, za pośrednictwem której damy radę zrobić wszystko, co tylko podsunie nam wyobraźnia. Mowa tu zarówno o ludzikach, jak i ozdóbkach, a nawet własnych tworach, które będą efektem uruchomienia pokładów kreatywności Twego szkraba. Sposobów bawienia się i modelowania z zastosowaniem charakteryzowanej masy solnej naprawdę jest cała masa. Możliwości w tym aspekcie są wręcz nieograniczone, wystarczy puścić wodze fantazji i dać się ponieść wenie twórczej.

Jako wyraźny plus takich zabaw, w których numerem jeden staje się masa solna jest także cena. Koszt stworzenia tworzywa, na podstawie jakiego będą kreowane rozmaite konstrukcje i obiekty jest naprawdę drobny. To zaledwie parę złotych, a kupa radości z fantastycznej zabawy gwarantowana! Co będzie nam niezbędne do stworzenia masy solnej?

Niezbędne będą szklanka mąki, szklanka soli, pół szklanki wody. Tak powstaje materiał, jaki idealnie nadaje się do zastosowania niezależnie od wieku, nawet przez bardzo małe brzdące. Im mniejszy, tym z pewnością bardziej będzie miał ubaw z tego typu zajęć plastycznych. Aby masę stworzyć, zaczynamy od wsypania mąki i soli do jednego naczynia. Wymieszane składniki zalewamy delikatnie wodą. Wyrabiamy już na etapie lania wody ciasto, aby wszystkie komponenty się odpowiednio połączyły i żeby powstała jednolita, gładka konsystencja. Masa jest gotowa po krótkiej chwili. Od razu możemy przestępować do działania, robiąc z niej wszystko, co tylko zechcemy. Najlepiej, aby na początek rodzic pokazał swojemu skrzatowi w jaki sposób można modelować coś z powstałego tworzywa.

Małe dzieci uwielbiają zabawę z zastosowaniem zarówno masy solnej, jak i modeliny czy plasteliny. W ten sposób możliwe jest rozwijanie ich kreatywności, pomysłowości, zdolności skupiania się na pracy i koncentrowania uwagi. To alternatywa dla „zabójców” czasu, czyli bezużytecznych zabawek, jakie niewiele wnoszą w rozwój malucha, za to przeważnie są popularne, na topie i przy tym słono kosztują.

Z masy solnej można zrobić rozmaite figurki – zwierzaki, samochodziki, płaskie obiekty typu słoneczka, serduszka, kwiatki. Na przygotowanych konstrukcjach można delikatnym nożykiem tworzyć lekko wzorki. Przydatne do zabawy będą także foremki takie jak do pieczenia ciastek. W sezonie przedświątecznym, czy to bożonarodzeniowym czy wielkanocnym, dobrze jest zachęcić dziecko do wspólnych przygotowań do celebrowania zbliżających się uroczystości i zorganizować wspólne robienie ozdóbek na daną okazję. Masa solna spisuje się wtedy na medal.

Przygotowane z masy solnej rzeczy wkładamy na blaszkę i wstawiamy do piekarnika ustawionego na temperaturę do 75 stopni. Pieczenie powinno zająć jakieś czterdzieści minut. To nie jest jednak czas stały, ale zależny przede wszystkim od wielkości figurek, jakie ulepiliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here