Powszechnie uważa się, że w sposób szczególny powinno się dbać o to, aby dzieciom dostarczać odpowiedniej ilości witamin. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy z uwagi na to, że mamy do czynienia z organizmem rozwijającym się dynamicznie, ale tak naprawdę to każdy z nas potrzebuje owych witamin i to jest istotne. Niedobór witaminy D u dzieci w głównej mierze objawia się nieodpowiednim rozwojem kości i zębów, a tym samym można tutaj mówić o takim schorzeniu, jakim jest krzywica. Z tym zjawiskiem walczono wiele lat temu, walczy się i dzisiaj. Czy ma jednak znaczenie to, jaką witaminę D podajemy dzieciom? Ma znaczenie i trzeba jasno powiedzieć, że witamina D dla dzieci tudzież witamina D dla niemowląt ma nieco inną formę niż ta przeznaczona dla osób dorosłych z uwagi na to, że mówimy o nieco innym zapotrzebowaniu.

Naturalna czy też syntetyczna.

Powstaje w tym miejscu bardzo ważne pytanie o to czy lepszym rozwiązaniem jest podawanie witaminy D w pokarmach, czy też bardziej korzystne będzie stosowanie syntetycznej jej postaci? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy również wskazać na to, że tak naprawdę dla dzieci bardzo istotna będzie witamina D3, która jest właśnie odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości oraz zębów. Zdecydowanie postawimy na syntetyczną witaminę D3 ponieważ mamy w tym przypadku pewność, że dawkowanie witamina D jest w tym przypadku najbardziej prawidłowe, zgodne z wszelkimi normami.

Pozostałe źródła witaminy D?

Dlaczego jednak syntetyczna, a nie naturalna? Z kilku zasadniczych powodów. Witaminę D3 możemy spotkać w takich pokarmach jak:

  • tłuste ryby – śledź, łosoś, węgorz,

  • żółtko jaja,

  • mleko od krowy – niewielkie ilości,

  • żółty ser, masło,

  • tran

Spośród tych elementów należy przede wszystkim wskazywać na ryby oraz na tran, ale w odniesieniu do tych produktów możemy mieć pewne obiekcje. Jeśli chodzi o ryby, to tak naprawdę nie mamy pewności związanej z pochodzeniem owych ryb, ze stopniem zanieczyszczenia ołowiem tych łowisk, z których są one pozyskiwane. Podobnie wygląda to w odniesieniu do tranu. Ten pozyskuje się zasadniczo od wielorybów, a w tym względzie także nie mamy pewności związanej z czystością wód oceanów. Tak więc w sposób zdecydowany powinniśmy podawać witaminę D, zwłaszcza witaminę D dzieciom w postaci syntetycznej, w postaci specjalnie dla nich przygotowanych suplementów diety, gdyż w ten sposób będziemy mieli pewność odnoszącą się do tego, że zapewniamy najbardziej właściwą dawkę owej witaminy i tym samym bardzo dobrze i prawidłowo zadbaliśmy o zdrowie naszych najmłodszych, o zdrowie naszych dzieci, o ich prawidłowy rozwój.

W odniesieniu do dzieci należy dbać o podawanie im zdrowego jedzenia, o podawanie tego, co najlepsze, co bardzo wartościowe, co bogate w różnego rodzaju witaminy. Spośród wszystkich dobrych składników bardzo duże znaczenie ma właśnie owa witamina D, dzięki której mamy do czynienia z prawidłowym wzrostem, z prawidłowym rozwojem układu kostnego oraz prawidłowym rozwojem zębów, jak i innych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here