budżet na marketing

Wysoki budżet nie jest gwarancją powodzenia kampanii marketingowej. Oczywiście, im większe kwoty, tym większe możliwości, jednak o sukcesie w promowaniu marki decyduje znacznie więcej, niż tylko pieniądze. Ile wydać na reklamę, by nie nadszarpnąć budżetu, a przy tym osiągnąć optymalne wyniki? Jak zarządzać kampanią przy niewielkim nakładzie środków? Sprawdźmy!

Budżet – marketing jako stały koszt firmy

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie „jaki budżet na marketing przyniesie najlepsze efekty?”. Kwota, którą warto przeznaczyć na działania reklamowe, powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb Twojej marki, przychodów i celów marketingowych.

Oblicz budżet na marketing

Najlepszym sposobem, by wstępnie oszacować, ile wydać na reklamę, jest określenie procenta przychodów firmy, który możesz wydać na promocję. Najczęściej przyjmuje się, że na działania marketingowe warto przeznaczyć 5-10% przychodu. Jeżeli Twoje miesięczne przychody wynoszą 15 000 zł, na reklamę powinieneś wydawać od 750 do 1500 zł. Pamiętaj jednak, że jest to wartość uogólniona – możliwe, że nie sprawdzi się ona w Twoim przypadku.

Co wziąć pod uwagę, planując budżet na marketing?

Stworzenie indywidualnego budżetu marketingowego wymaga przeanalizowania takich kwestii, jak:

  • przychody firmy – jakie są Twoje możliwości, ile możesz przeznaczyć na reklamę bez ryzyka utraty płynności finansowej?
  • branża i rynek – jak duża jest konkurencja w Twojej branży, jakie działania marketingowe realizują inne firmy?
  • misja – co jest celem Twojej marki, jakie są jej podstawowe wartości?
  • cele marketingowe – co chcesz osiągnąć poprzez działania reklamowe (zwiększenie zysków ze sprzedaży, wzrost ruchu na stronie, promocja aplikacji)?

Odpowiadając na powyższe pytania, możesz nakreślić najważniejsze potrzeby swojej firmy. Jeżeli nie masz doświadczenia w temacie reklamy, skorzystaj z wiedzy specjalistów – na stronie adcookie.pl/blog znajdziesz szereg wartościowych artykułów, które odkryją przed Tobą tajniki marketingu.

Jak zarządzać kampanią przy ograniczonym budżecie na marketing?

Po ustaleniu wysokości budżetu marketingowego, możesz zabierać się za działanie. Uważaj jednak, by nie roztrwonić pieniędzy na nieodpowiednio zaplanowaną kampanię, która nie przyniesie oczekiwanych rezultatów!

Twoje środki powinny być przeznaczone na kampanie, które ściśle wpisują się w Twoje cele marketingowe i trafiają do potencjalnych klientów marki, a nie w próżnię (dzięki odpowiedniemu targetowniu, optymalizacji SEO, monitorowaniu wyników). Jesteś ciekawy, jak to osiągnąć? Więcej o strategiach Google Ads przeczytasz na blogu AdCookie!

Nawet niewielki budżet, przy odpowiednim zaplanowaniu i przemyślanej strategii marketingowej, może zapewnić Twojej marce skuteczną promocję. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje środki są wykorzystywane optymalnie i przynoszą namacalne efekty, skorzystaj z pomocy doświadczonej agencji marketingowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here