Jaki oczyszczacz powietrza kupić

Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. W okresie zimowym smog utrudnia codzienne funkcjonowanie wielu osobom, głównie tym, które cierpią z powodu chorób dróg oddechowych i alergii. Coraz popularniejsze staje się więc kupowanie do domu oczyszczacza, który pozwala zadbać o jakość domowego powietrza.

  1. Najważniejsze są filtry
  2. Wydajność oczyszczacza – jak dobrać urządzenie do powierzchni?
  3. Pozostałe kryteria wyboru

Wybór idealnego oczyszczacza powietrza do domu lub biura jest uzależniony od wielu czynników. Pod uwagę trzeba wziąć wielkość powierzchni, ilość pomieszczeń oraz stan zdrowia przebywających w nich osób. Szczególnie ważne jest ostatnie kryterium, ponieważ alergicy i osoby, które zmagają się z chorobami układu oddechowego, często mają wyższe wymagania dotyczące oczyszczaczy powietrza.

Najważniejsze są filtry

Zadaniem oczyszczaczy powietrza jest filtrowanie powietrza i oczyszczanie go ze wszelkich możliwych zanieczyszczeń, jakie tylko urządzenie zdoła wyłapać. Najprostsze oczyszczacze zbudowane są z wentylatora i filtrów, bardziej zaawansowane jednostki z https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml posiadają również dodatkowe funkcje, np. jonizatora lub nawilżacza.

Skuteczne oczyszczacze powietrza swoje działanie opierają na wbudowanym systemie filtrów, z których każdy wyłapuje inne zanieczyszczenia. Podstawę stanowią filtr HEPA i filtr węglowy. Niekiedy producenci decydują się na umieszczenie również trzeciego filtra, tzw. filtra wstępnego, który wyłapuje największe drobinki, np. kurz lub sierść zwierząt. Powietrze przechodzi kolejno przez filtr wstępny (jeśli jest zamontowany), filtr HEPA i filtr węglowy. Filtr HEPA jest w stanie oczyścić powietrze z niewielkich zanieczyszczeń, takich jak zarodniki pleśni, pyłki, czy pyły będące składnikiem smogu, np. PM 10 i M2,5. Natomiast filtr węglowy usuwa z powietrza przykre zapachy, np. dym z papierosów lub woń psujących się owoców. Zaawansowane technologicznie urządzenia mogą posiadać więcej filtrów. Do najczęściej używanych należą filtry:

  • elektrostatyczne, popularne ze względu na niską cenę – nie tylko niewiele kosztują, ale są również tanie w eksploatacji;
  • wodne – powietrze filtrowane jest przez wodę, dlatego kluczowa dla działania tego filtra jest regularna wymiana wody;
  • fotokatalityczne (lampa UV) – skuteczne głównie dla niszczenia alergenów, wirusów i bakterii.

Niezależnie od tego jakie filtry zostaną zastosowane w danym urządzeniu, konieczna jest ich regularna wymiana. Filtry węglowe wymienia się mniej więcej co kwartał lub półrocze, filtry HEPA nieco rzadziej, zwykle raz w roku. Wybierając oczyszczacz powietrza warto więc sprawdzić jakie zawiera filtry, ile kosztuje ich wymiana i jak często trzeba jej dokonywać. Pod tym względem wyróżniają się oczyszczacze marki Sharp, dostępne na https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza,_Sharp.bhtml – koszt eksploatacji tych urządzeń w pełni rekompensuje cenę zakupu.

Wydajność oczyszczacza – jak dobrać urządzenie do powierzchni?

Oczyszczacz powietrza należy dobierać do wielkości pomieszczenia, w którym urządzenie będzie pracować. Co ważne, zwykle jest to jedno pomieszczenie – nawet oczyszczacz o dużej wydajności nie oczyści dokładnie powietrza w całym mieszkaniu, ponieważ cyrkulację gazów we wnętrzach ograniczają ściany, drzwi i okna. Chcąc oczyścić powietrze, np. w salonie i sypialni, lepiej kupić dwa mniejsze oczyszczacze, niż jeden o dużej wydajności.

Aby wybrać optymalną wydajność oczyszczacza, należy obliczyć kubaturę wnętrza lub znać jego powierzchnię. Wydajność oczyszczaczy jest bowiem podawana w odniesieniu do tych dwóch parametrów, a więc przepływ powietrza przez oczyszczacz w ciągu godziny – m³/h, oraz maksymalna powierzchnia w m², jaką może mieć oczyszczane pomieszczenie. W drugim przypadku należy pamiętać, że producenci zwykle biorą pod uwagę standardową wysokość wnętrz, dlatego jeśli pomieszczenie jest wyższe, oczyszczacz może sobie nie poradzić we wnętrzu o podanym metrażu.

Pozostałe kryteria wyboru

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, w którym pracuje układ elektryczny. Dodatkowo, przepływ powietrza przez poszczególne filtry też nie jest bezgłośny. Łącząc obie te kwestie widać wyraźnie, że przy wyborze oczyszczacza ważna jest głośność pracy. Oczyszczacz pracuje nie tylko w ciągu dnia, ale często również w nocy, dlatego jeśli jest zbyt głośny, może przeszkadzać w codziennych zajęciach lub podczas snu. Najlepiej jest więc zainwestować w oczyszczacz z nocnym trybem pracy, np. jednostkę Philips z https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza,_Philips.bhtml, oraz taki, który nie działa zbyt głośno w standardowym trybie pracy.

Uwagę warto zwrócić również na dodatkowe funkcje. Do przydatnych należą:

  • wskaźnik jakości powietrza,
  • czujnik jakości powietrza, współpracujący z automatycznym trybem pracy, który pozwala sprawdzić poziom zanieczyszczeń i dostosować do niego intensywność pracy,
  • jonizacja – pomaga oczyścić powietrze z tzw. elektrosmogu, czyli jonów dodatnich wytwarzanych przez sprzęty elektryczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here