spieniacz do mleka

Osoby, które nie mają ekspresu z systemem spieniania mleka, a nie wyobrażają sobie porannej kawy bez idealnej mlecznej pianki, powinny kupić spieniacz do mleka. Z jego pomocą szybko przygotują kawę z pianką – cappuccino, latte lub latte macchiato, która urzeka swoim delikatnym, kremowym smakiem. O tym, jakie spieniacze do mleka dostępne są na rynku, przeczytacie w poniższym tekście.

Jak działa spieniacz do mleka?

W sprzedaży znajdziemy różne modele spieniaczy do mleka, jednak wszystkie mają ten sam cel – doprowadzić do procesu denaturacji białek i ich napowietrzenia. Przygotowanie mlecznej pianki nie jest jednak łatwy zadaniem, gdyż wymaga odpowiedniej temperatury i ilości energii. Prawidłowo wykonana pianka ma gęstą, zwartą konstrukcję i drobne pęcherzyki powietrza. Warto pamiętać, że można przygotować trzy rodzaje pianek: cappuccino, latte i latte macchiato. Właśnie od rodzaju pianki powstały nazwy popularnych kaw mlecznych.

Spienianie mleka zazwyczaj odbywa się na ciepło, a to, jakie efekty uzyskamy, będzie w dużej mierze uzależnione od rodzaju spieniacza. Aktualnie na rynku dostępne są następujące rodzaje spieniaczy do mleka: ręczne, tłokowe, elektryczne i indukcyjne.

Jak spienić mleko

  1. Spieniacz ręczny – tani i niewielki

Jest to najprostszy spieniacz do mleka dostępny na rynku. Jego charakterystycznym elementem jest końcówka w kształcie zaokrąglonej sprężynki. Przeważnie zasilany jest na baterie, co pozwala na korzystanie z niego w dowolnym miejscu. W jaki sposób przygotować mleczną piankę ręcznym spieniaczem? To bardzo łatwe zadanie. Najpierw należy wlać mleko do garnuszka i podgrzać je do temperatury około 65°C, a następnie umieścić w nim końcówkę spieniacza i rozpocząć pracę. Mieszadełko elektryczne jest więc bardzo łatwe w obsłudze, ale nadaje się jedynie do spieniania mleka na kilka filiżanek kawy.

  1. Spieniacz tłokowy – napędzany ręcznie

Tego typu spieniacz napędzany jest ręcznie, dzięki czemu nie wymaga podłączenia do prądu. Zbudowany jest z pojemnika na mleko i szczelnej pokrywki, przez którą przechodzi tłok zakończony końcówką do spieniania mleka. Obsługa takiego spieniacza jest dość prosta, ale wymaga użycia siły. Przygotowanie mlecznej pianki na kawę dla kilku osób jest więc czasochłonnym i męczącym zadaniem.

  1. Spieniacz elektryczny – nowoczesny model z funkcją podgrzewania mleka

Do najbardziej zaawansowanych spieniaczy do mleka należą modele elektryczne. Jak sama nazwa wskazuje, wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Są jednak bardzo łatwe i wygodne w obsłudze, a do przygotowania idealnej mlecznej pianki potrzebują zaledwie kilku chwil. Taka spieniarka do mleka często występuje z funkcją podgrzewania, dzięki czemu nie musimy używać osobnego podgrzewacza do mleka. Wystarczy wlać mleko do spieniacza, nacisnąć jeden przycisk, odczekać kilka chwil i gotowe. Idealną piankę można przelać do filiżanki kawy. Warto wspomnieć, że niektóre elementy takiego spieniacza można myć w zmywarce. Tego typu modele cieszą się dużą popularnością na rynku i znajdziemy je w ofercie wielu producentów, m.in.: Sencor, Amica, Melitta, Tchibo czy Philips.

spieniacze

  1. Spieniacz indukcyjny – wydajny i energooszczędny

To rodzaj spieniacza elektrycznego. Wymaga podłączenia do prądu, ale dodatkowo wyposażony jest w płyty indukcyjne, które zapewniają wyższą wydajność pracy i przyspieszają cały proces spieniania mleka. Dzięki płytom indukcyjnym taki automatyczny spieniacz do mleka jest bardziej energooszczędny, gdyż pobiera mniejszą ilość prądu niż model elektryczny. Urządzenia te są zazwyczaj najdroższe, ale zapewniają szybkość i wysoki komfort użytkowania.

Jak spienić mleko bez spieniacza?

Osoby, które mają w domu ekspres do kawy z systemem spieniania mleka, nie potrzebują dodatkowego spieniacza. Natomiast w kawiarniach do tego celu często wykorzystuje się dzbanek do spieniania mleka. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do podgrzewania i spieniania mleka. Taki dzbanuszek zazwyczaj wykonany jest ze stali nierdzewnej, a wewnątrz pokryty warstwą teflonu, co minimalizuje ryzyko przywarcia mleka do jego dna.

Okazuje się, że mleczną piankę możemy przygotować, nawet gdy pod ręką nie mamy spieniacza. Do tego celu możemy wykorzystać blender, mikser, french press, ubijaczkę do mleka, a nawet zwykły słoik ze szczelną pokrywką. Każda z tych metod pozwoli nam spienić mleko, ale jeśli pijemy kawę mleczną kilka razy dziennie, nie obejdziemy się bez spieniacza.

Sprawdź spieniacze w sklepie online Inlago.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here