Jakie firany wybrać do małego pokoju?
fotolia.com, 163429687 | Autor: VTT Studio

Dekoracje okienne to jeden z sposobów na klimatyczną i przytulną aranżację wnętrza, jednakże w sytuacji, kiedy metraż danego pomieszczenia jest niewielki, trudno znaleźć firanki, które będą atrakcyjne wizualne, a przy tym pozostaną funkcjonalne.

Im mniejszy pokój tym więcej bowiem aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę, które mogą doprowadzić do optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Dobrze dobrane rozwiązania okienne w połączeniu z odpowiednią paletą barw mogą znacznie powiększyć optycznie wnętrze i korzystnie wpłynąć na jego odbiór. Jak zatem wybrać firanki do małego pokoju i na co zwrócić szczególną uwagę?

Umiar przede wszystkim

W małych pomieszczeniach najważniejszą kwestią jest łączenie rozwiązań w taki sposób, by pełniły kilka ról. Na niewielkim metrażu nie możemy pozwolić sobie na mnogość detali i dekoracji, co w wielu przypadkach działa na minus. Zazwyczaj im większą przestrzenią dysponujemy, tym bardziej skupiamy się na zakupie elementów, które nie mają podłoża funkcjonalnego, a tym samym pomieszczenie staje się zagracone. Niezależnie od tego, czy wybieramy firany do kuchni, małego pokoju, czy niewielkiej łazienki nie możemy zapominać o ich praktycznej funkcji, jaką jest osłona okna.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firan do małego pokoju?

Wybór firan do małego pokoju nie musi być trudny. Właściciele małych wnętrz najchętniej inspirują się stylem minimalistycznym. Łącząc delikatną estetykę z designerskimi wzorami otrzymują oryginalny efekt aranżacji. Również i firany warto wybierać z dozą minimalizmu i nutą praktycyzmu. Spokojne wzory i nienachalne kształty pomogą w dostarczeniu wystarczającej ilości naturalnego światła w ciągu dnia, a tym samym pomieszczenie wyda się optycznie większe.

firana
fot. magdalena24.pl

Szczególnie polecane są firanki w jasnych kolorach, które dodają klimatycznej przytulności. Zbyt masywne wzornictwo i dominujące kolory mogą sprawić, że mały pokój będzie przytłoczony i pozbawiony subtelnej lekkości. Firanki z tiulu lub woalu doskonale sprawdzają się w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym czy młodzieżowym. Są doskonałą inwestycją niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie oraz kolorystyki wykończenia.

Czy do małego pokoju muszę wybrać białe firanki?

Zazwyczaj wśród dekoratorów wnętrz można usłyszeć opinię, że to biały kolor jest najlepszym sposobem na optyczne powiększenie pokoju. Jest to niewątpliwie prawda, jednakże w praktyce nie oznacza to, że musimy rezygnować z ulubionych odcieni szarości lub delikatnego, jasnego błękitu.

firany
fot. magdalena24.pl

Wybierając firanki warto poruszać się w palecie barw jasnych, dzięki którym wnętrze zyska na przestronności i lekkości. Biały kolor sprawia, że pomieszczenie zyskuje optycznej przestrzeni, ściany w metaforyczny sposób oddalają się z pola widzenia, ale podobny efekt można uzyskać dzięki delikatnym firankom z tiulu w kolorze błękitu, które będą kołysały się niczym morska fala w upalne dni.

Zarówno firany, jak i zasłony do małego pokoju powinny być dobrane w taki sposób, by delikatnie zaciemniać przestrzeń i nadać jej intymnego charakteru, ale jednocześnie nie blokować dostępu do naturalnego światła. Dzięki mnogości ofert, wybór tej idealnej firanki do naszego pokoju nie sprawi nam żadnego problemu. Ponadto, często możemy zaczerpnąć porady specjalistów, którzy podpowiedzą nam, na jakie rozwiązania warto się zdecydować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here