Jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów?

Ludzie lubią szukać znaczeń różnych otaczających ich rzeczy – podobnie jest z kolorami. Niektórzy nawet wierzą w ich moc i uważają, że mają wpływ na nasz nastrój oraz zachowanie, np. mogą pobudzić do działania. Panuje też przekonanie, że podstawie analizy otaczających nas kolorów, można określić nasz charakter. Co oznaczają poszczególne kolory?

 • Biały – kojarzy się z czystością i niewinnością, może też oznaczać porządek, prostotę czy zakończenie. Niektórzy też przypisują mu naiwność lub obsesyjną czystość. Niewinność bieli doskonale oddaje suknia ślubna oraz sukienka komunijna.
 • Żółty – ten kolor ma bardzo wiele znaczeń. Utożsamia się go z pewnością siebie, siłą woli, czujnością umysłu, poczuciem własnej wartości, intelektem, a nawet chytrością i uporem. Często maluje się na żółty ściany w pomieszczeniach, aby pobudzić do działania. Natomiast podarowanie kwiatów w tym kolorze może być odebrane jako symbol zarozumiałości.
 • Pomarańczowy – może oznaczać optymizm, radość, przyjaźń, energię seksualną. Bywa też utożsamiane z obsesyjnym zainteresowaniem seksem lub zmęczenie. Warto postawić na pomarańczowy akcent w deszczowy lub zimny dzień to poprawi nam humor.
 • Różowy – oznacza empatię, lojalność, ciepło, a czasami egoizm. Dekoracje w tym kolorze mogą rozweselić pokój. Niestety róż może być negatywnie kojarzona, np. z przesadną słodkością, niewielka inteligencją i płytkością emocjonalną.Jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów?
 • Czerwony – może oznaczać witalność, odwaga, przetrwanie, siła fizyczna. Bywa też kojarzona ze złością, brutalnością, chciwością, okrucieństwem. Czerwień jest też łączona z miłością, a na jej znak daje się czerwone róże.
 • Zielony – kojarzy się z świeżością, wolnością, związkami, uczuciami, współczuciem, czasami też oznacza rozpamiętywanie przeszłości, zazdrość, czy niechęć do zmian. Zieleń też symbolem wiosny, co sprawia, że pozytywnie wpływa na nasz humor.
 • Niebieski – oznacza relaks oddanie, zaufanie, inwencję twórczą, szczerość, pokój. Kojarzy się też ze smutkiem, hipokryzją i podejrzliwością. W tym kolorze często maluje się ściany w sypialniach, ponieważ uspokaja i kojarzy się z ciszą. Warto też zainwestować w niebieską pościel, która poprawi jakość naszego snu.
 • Turkusowy – kojarzy się z niezależnością, ochroną i elokwencją, a czasem też z alergią. Jeśli wybierzemy ubranie w tym kolorze to poczujemy się niezwykle pewni siebie i wyjątkowo modni.
 • Indygo – oznacza jasność umysłu, tajemnicę, wyobraźnię, intuicję, czasem też koszmary, paranoja. Może też łączyć się z czarami, magicznymi rytuałami i tajemniczością.
 • Srebrny – bywa łączony z transformacją, podświadomością, zdolności nadprzyrodzone. Czasem też oznacza łatwe uleganie wpływom, lub brak stabilności. Może również być kojarzone z elegancją i wytwornością. Srebro pojawia się też w wielu wnętrzach nawiązujących wyglądem do laboratoriów.
 • Złoty – oznacza dostatek, przyjemność, duchowość, wyższe ideały odpoczynek, a czasem też chciwość, lenistwo, apatia. Ten kolor oznacza dostatek, ale nie wolno z nim przesadzić, bo przywodzi na myśl kicz i pozerstwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here