nasion warzyw

Nasiona do ogródka – czym się kierować przy wyborze?

Jak każdego roku wczesną wiosną w większości sklepów pojawiają się znajome standy z nasionami warzyw i kwiatów. Za każdym razem oferta tego rodzaju nasion jest bogatsza i barwniejsza, często też objęta jest atrakcyjną promocją, dlatego amatorzy ogrodnictwa tak licznie sięgają po okazy idealne do przydomowego warzywnika. Jednak czy naprawdę to co wizualnie nam się podoba będzie miało swoje odzwierciedlenie w uprawie? Sprawdźmy zatem jakie nasiona warzyw wybrać aby cieszyć się obfitym plonem w okresie letnim.

Jakie nasiona warzyw wybrać?

Przy wyborze nasion należy sięgać po te prosto od producenta, które mają dobre opinie, są produkowane przez popularną firmę z tradycjami lub rekomendowane centrum ogrodnicze. Jeśli pomimo zakupu nasion, mamy wątpliwości co do ich jakości warto swoje obawy skonsultować na forum ogrodniczym lub grupie na portalu społecznościowym. Niezwykle korzystną alternatywą zakupu nasion są zakupy przez Internet bez wychodzenia z domu, gdzie bogata oferta równie wartościowych nasion dostępna jest u jednego sprzedawcy w bardzo atrakcyjnej cenie, bez konieczności czasochłonnego zwiedzania sklepów stacjonarnych w poszukiwaniu określanego gatunku nasion.

Przed zakupem nasion warzyw warto zastanowić się jakie nasiona warzyw kupić, które są najchętniej spożywane przez Ciebie i członków rodziny. W ramach konkretnego gatunku istnieje wiele odmian nasion warzyw, które różnią się między sobą nie tylko walorami smakowymi ale również warunkami uprawy, czasem dojrzewania oraz odpornością na choroby. Siejąc warzywa w przydomowym ogródku mamy na celu uzyskanie odmian zdrowszych niż te kupowane w sklepach warzywniczych, dlatego tak istotny jest wybór nasion odpornych na działanie chorób, gdyż stanowi najtańszy i najbardziej skuteczny sposób na uniknięcie sięgania po chemiczną ochronę warzyw przed szkodnikami i chorobami. Zwróćmy też uwagę na termin przydatności nasion do wysiewu widoczny na odwrocie opakowania.

Udając się do centrum ogrodniczego nie zapominajmy o niezbędniku każdego ogrodnika. Nasiona traw, kwasomierz glebowy oraz ziemia do warzyw to asortyment, którego nie może zabraknąć w Twojej ogrodowej przestrzeni, zwłaszcza jeśli zależy Ci  na zadbanym wyglądzie Twojego ogrodu i obfitych zbiorach.

Co wybrać? Nasiona ekologiczne, nasiona inkrustowane czy mieszankę nasion?

Aby w pełni świadomie wybierać nasiona warzyw, należy zapoznać się z symbolami, które znajdują się na ich każdym opakowaniu:

  • nasiona na taśmie – chociaż są droższe to ich wykorzystanie eliminuje pracochłonne przerywanie (rzodkiewka, marchew, ogórki)
  • nasiona inkrustowane – czyli nasiona otoczone powłoczką polimerową z pestycydami
  • nasiona ekologiczne – nasiona posiadające certyfikat o zastosowaniu ekologicznych metod uprawy
  • nasiona zaprawiane – nasiona obsypane chemicznymi preparatami ochrony roślin lub ziołami (ziołowa zaprawa nie zaburza naturalnych procesów zachodzących w glebie)
  • nasiona kalibrowane –  nasiona wyselekcjonowane,
  • nasiona otoczkowane – obsypane nawozami i środkami ochrony roślin
  • jakość WE – nasiona, które spełniają normy Wspólnoty Europejskiej
  • F1 – odmiany mieszańcowe z wybranymi cechami, nasiona warzyw pozyskane w ten sposób nie powtórzą cech rośliny matecznej
  • MIX – mieszanka nasion jednego gatunku
  • nasiona hydrokondycjonowane – nasiona podkiełkowane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here