Jakie procedury trzeba przejść, aby móc założyć firmę w Szwecji?

Mało przychylne prawo podatkowe oraz wysokie daniny na rzecz państwa skłaniają wielu Polaków do zakładania działalności gospodarczych poza granicami. Niektórzy rodacy postanawiają związać na stałe swoje losy ze Skandynawią. W jaki sposób można założyć firmę w Szwecji?

Procedury związane z założeniem działalności gospodarczej w Szwecji

Jak założyć firmę w Szwecji? Pierwszym krokiem, do jakiego musi przystąpić przedsiębiorca chcący prowadzić własną działalność gospodarczą, jest wypełnienie wniosku online o rejestrację firmy. Może to zrobić każdy, który dysponuje szwedzkim ID. W każdym innym przypadku wniosek o rejestrację działalności zanosi się do urzędu skarbowego. Urząd (Skatteverket), na podstawie szacunków przedsiębiorcy związanych z planowanym obrotem i dochodem w pierwszym roku działalności, obliczy wysokość zaliczki na podatek dochodowy.

Jakie formy działalności gospodarczej funkcjonują w Szwecji?

W Szwecji można prowadzić zarówno enskild nӓringsidkare – odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej, jak też różnego rodzaju spółki. Podobnie jak w Polsce, także i tu mamy do czynienia ze spółką cywilną, handlową, komandytową czy spółką z o.o. Ponadto, istnieje również możliwość założenia fundacji lub stowarzyszenia. Typowe formy prowadzenia działalności niczym się więc nie różnią od tych polskich.

Ci Polacy, którzy chcą spróbować swoich sił w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, muszą mieć pozwolenie na pobyt. Za jego wydanie odpowiada konsulat, ambasada lub Urząd ds. Migracji. Oprócz pozwolenia na pobyt, do założenia jednoosobowej firmy niezbędna jest kopia paszportu, informacja o braku zaległości w polskim urzędzie skarbowymi i ZUS-ie oraz wniosek podatkowy dla przedsiębiorstw z zagranicy. Przy rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej niezbędne będzie skorzystanie z tłumacza przysięgłego. W sytuacji specyficznych działalności konieczne będzie także uzyskanie oddzielnych zezwoleń, których wydanie leży w gestii lokalnych samorządów. Część z nich będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Spółka w Szwecji – co trzeba zrobić, aby ją założyć?

Polak, który chce założyć spółkę (cywilną, z o.o., handlową itp.) nie może być karany. Nie może mieć również długów. Musi za to mieć pełne zdolności do czynności prawnych, a także musi mieć ukończone 18 lat. W przypadku spółki z o.o. niezbędne jest dysponowanie równowartością 40 tysięcy złotych (kantory Gdańsk szacują tę kwotę na ok. 100 000 SEK), co w porównaniu z obowiązującym w Polsce kapitałem zakładowym na poziomie min. 5000 złotych stanowi dużą kwotę, a dla niektórych może stanowić skuteczną barierę wejścia na szwedzki rynek.

Podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (enskild nӓringsidkare), także i tutaj Polak musi mieć pozwolenie na pobyt, wydane przez władze konsulatu, ambasadę czy Urząd ds. Migracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here