Sposób odżywiania dziecka w okresie niemowlęcym wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój, ale także na przyszłe nawyki żywieniowe. Dlatego tak ważne jest, by rozszerzanie diety niemowlaka odbywało się zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Poznaj najważniejsze z nich.
Schemat żywienia opracowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) określa, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka. Zawiera cenne wskazówki dotyczące rodzaju podawanych produktów oraz okresu ich wprowadzania.
Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy zacząć?
Chociaż WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, rozszerzanie diety można rozpocząć między 17. a 26. tygodniem życia. Warto bowiem mieć świadomość, że pierwsze próby polegają przede wszystkim na zaznajomieniu z nowymi produktami, nie mają zaś na celu ograniczenia liczby posiłków mlecznych.
Sam wiek to jednak nie wszystko – także niemowlę musi wykazywać gotowość. Rozpoznasz ją m.in. poprzez zainteresowanie łyżeczką zbliżaną do buzi.
Najpierw warzywa i owoce
Między 5. a 6. miesiącem życia dziecka można wprowadzić pierwsze produkty spożywcze. Warto zacząć od warzyw, które – z uwagi na swój neutralny smak – mogą być gorzej tolerowane przez niemowlęta. Do diety wprowadź najpierw marchewkę, potem ziemniaki, dynię, zielony groszek, brokuły. Podawaj je zamiennie – tak, by dziecko przyzwyczaiło się do nowych smaków.
Po upływie ok. 2 tygodni od podania pierwszego warzywa nadchodzi czas na owoce. Zacznij od jabłka, banana, moreli, brzoskwini.
Produkty z glutenem w dowolnym momencie
Schematy żywienia z poprzednich lat nakazywały wstrzymać się z wprowadzeniem glutenu do ok. 7. miesiąca życia, jednak obecnie rodzice mają pełną dowolność. Rozszerzanie diety niemowlaka o produkty glutenowe można rozpocząć w dowolnym momencie – nie później jednak niż w 12. miesiącu życia malucha. Nie ma też znaczenia, w jakiej formie gluten zostanie podany – na początku powinna to być kaszka manna przygotowana na mleku modyfikowanym ze względu na jej odpowiednią konsystencję, potem możę być to kawałek pieczywa pszennego, pszenna muffinka z owocami czy kilka łyżeczek kaszy (manny, czy jęczmiennej)
Co z mlekiem i przetworami mlecznymi?
Aktualny schemat żywienia zabrania podawania dziecku pełnego mleka krowiego w dużych ilościach przed ukończeniem 1. roku życia. Niewielkie porcje można natomiast stosować do przyrządzania posiłków uzupełniających.
Przetwory mleczne, np. jogurty naturalne, sery, kefiry, serki naturalne, można natomiast włączyć do diety po 7. miesiącu życia.
Kiedy mięso, kiedy ryby?
W menu niemowlęcia nie może zabraknąć mięsa ani ryb. Zaleca się, aby dietę rozszerzyć o te produkty około 7.–8. miesiąca życia dziecka.
Kiedy wprowadzić jajko?
Zgodnie z aktualnym schematem żywienia rozszerzanie diety niemowląt o jajko można rozpocząć już po 4. miesiącu życia. Według obecnych zaleceń podać można zarówno całe jajko, jak i samo żółtko – wybór należy wyłącznie do Ciebie.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozszerzania diety niemowlęcia, skontaktuj się z pediatrą. Specjalista udzieli Ci cennych rad, dzięki którym wprowadzanie kolejnych produktów do jadłospisu dziecka odbędzie się w sposób całkowicie bezpieczny.