Jakie są rodzaje łączników do drewna

Drewno jest bardzo wszechstronnym materiałem, który da się wykorzystać na wiele sposobów. Bardzo ważne jest, aby sięgać w tym kontekście po odpowiednie rozwiązania montażowe, ponieważ dawna japońska technika wykonywania połączeń drewnianych „na wpust i pióro” jest dziś stosowana rzadko. Oczywiście ma nadal swoich zwolenników, zwłaszcza w kręgach przywiązanych do tradycji rzemieślników, jednakże w ramach masowych zastosowań stanowi ciekawostkę. Zamiast dawnych metod szeroko korzysta się ze specjalnych elementów, które przyspieszają wykonywanie zadań i gwarantują optymalną solidność gotowych elementów.

Łączniki do drewna, czyli sprzymierzeńcy fachowców

Na rynku łatwo znaleźć różne typy łączników, za pomocą których da się tworzyć trwałe, wytrzymałe powiązania pomiędzy drewnianymi elementami. Zazwyczaj są to belki i deski o różnych przekrojach i grubościach. Łączniki ciesielskie są z reguły elementami płaskimi, a w praktyce pozwalają nie tylko na łączenie drewna ze sobą, ale też drewna z innymi tworzywami – na przykład metalem czy betonem. Ich plusem jest to, że uzyskiwane połączenia mogą być bardzo precyzyjne, ponieważ rozmiar każdego łącznika da się dobrać do indywidualnych potrzeb.

Kiedy łączniki przydają się najbardziej?

Przykładów konstrukcji, które aż proszą się o wykorzystanie łączników ciesielskich jest wiele. Sporo do powiedzenia w tym temacie ma pan Przemysław, przedstawiciel internetowej hurtowni e-Armet.pl. Jest ona jednym z najwyżej ocenianych dystrybutorów takich akcesoriów na polskim rynku. – Dostępne w naszym asortymencie łączniki do drewna mogą być używane przy montażu pergoli, altany czy stawianiu domów szkieletowych. Oczywiście są one niezbędne również przy budowie więźb dachowych – wymienia ekspert. Warto nadmienić, że do przytwierdzania takich łączników używa się śrub, gwoździ lub specjalnych wkrętów, które także znalazły się w zasobach przywołanej hurtowni.

Typowe rodzaje łączników ciesielskich

Fachowcy wiedzą, że łączenie drewna konstrukcyjnego wymaga zastosowania odpowiednich środków technicznych – bez tego trudno mówić o solidności połączeń oraz profesjonalizmie. Co ciekawe, nawet nie mając dużego doświadczenia można przy pomocy takich akcesoriów uzyskiwać bardzo zadowalające rezultaty. Do najpopularniejszych łączników zaliczają się między innymi płytki perforowane, uzupełniane czasami przez taśmę perforowaną – sprawdzają się przy łączeniu elementów w jednej płaszczyźnie. Dalej mamy złącza kątowe 90 stopni – świetne przy łączeniach słupów z belką bądź legarem. Kotwy fundamentowe i płatwiowe zdają egzamin przy więźbie dachowej, natomiast wsporniki słupów i belek są nieocenione przy budowie stropów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here