zabawki

Wybór zabawek dla maluszka to nie lada sztuka. Z jednej strony bowiem słyszymy opinie mówiące o tym, żeby nie zarzucać dziećmi co rusz nowymi zabawkami, z drugiej zaś strony można spotkać się z opiniami pedagogów, które jednoznacznie wskazują na walory edukacyjne i wychowawcze zabawek. Sprawdzamy, jakie zabawki warto wybrać dla małego dziecka i dlaczego akurat takie.

Wybór zabawek dla maluszka to nie lada sztuka. Z jednej strony bowiem słyszymy opinie mówiące o tym, żeby nie zarzucać dziećmi co rusz nowymi zabawkami, z drugiej zaś strony można spotkać się z opiniami pedagogów, które jednoznacznie wskazują na walory edukacyjne i wychowawcze zabawek. Sprawdzamy, jakie zabawki warto wybrać dla małego dziecka i dlaczego akurat takie.

Zabawki doskonalące motorykę małą

Małe dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, zwykle jeszcze nie potrafią precyzyjnie chwytać ani rozróżniać kształtów. Nauka czynności doskonalących motorykę małą jest dosyć nieoczywista, ponieważ w tym wieku zwykle stawia się na zabawki, które pozwalają doskonalić motorykę dużą, typu chodziki czy pchacze. Są one oczywiście bardzo potrzebne, jednak w pokoju maluszka nie powinno zabraknąć także układanek, sorterów kształtów czy różnego rodzaju zabawek zręcznościowych. W tym wieku unikajmy jednak zabawek zawierających małe elementy, takie jak na przykład koraliki do nawlekania. Choć również pomagają one rozwijać motorykę małą, przeznaczone są dla starszych dzieci, które nie połkną malutkich elementów. Opisy i opinie wielu z nich znajdziecie na https://www.dajsiepobawic.pl/

Pluszaki

Większość dzieci na tym etapie ma już swojego ulubionego pluszaka, z którym chętnie zasypia czy nawet dzieli się jedzeniem. Pluszaki pełnią nieocenioną rolę w życiu małych dzieci, choć dorosłym może wydawać się, że są to tylko słodkie i niewinne misie. W praktyce maskotki uczą dzieci empatii, zrozumienia, a także rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Maluszek uczy się, że może nakarmić misia czy dać mu pojeździć na swoim rowerku. Dzięki pluszakom możemy pokazywać dzieciom emocje (miś cieszy się razem z nami, lecz jest mu przykro, gdy dziecko nie chce się z nim podzielić chrupkami). Pluszaki pomagają również oswajać dziecięce lęki, których w tym okresie nie brakuje. Dzieci bowiem zaczynają bać się pewnych rzeczy, które dotychczas bardzo lubiły robić, na przykład huśtać się na huśtawce. Możemy więc pokazać dziecku, że skoro pluszak się huśta, to nie jest to przecież takie straszne. Duży wybór pluszaków dostępnych na rynku sprawia, że każdy z pewnością znajdzie idealnego przyjaciela dla swojej pociechy. Pluszaki będą towarzyszyły dzieciom jeszcze przez długi czas, a niektóre z nich zostaną z nimi aż po okres dorosłości.

Instrumenty

Zabawki interaktywne czy dźwiękowe mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka, szczególnie gdy jest ono nimi otoczone przez cały dzień. Zabawki te zwykle wydają bardzo głośne dźwięki, przez co maluszek zamiast słuchać mowy dorosłych i doskonalić własną, zatapia się w dźwiękach wydawanych przez zabawki interaktywne. Niemniej jednak w tym wieku możemy już zakupić dziecku pierwsze instrumenty, dzięki którym stworzy ono własną, niepowtarzalną muzykę. Oczywiście instrumenty te muszą być dopasowane do wieku dziecka – nie warto kupować żadnych profesjonalnych produktów, które przeznaczone są dla osób uczących się gry na instrumencie. Gra ta ma być zabawą, która wprowadzi dziecko w świat dźwięków i muzyki. Malec dodatkowo nauczy się zależności przyczynowo-skutkowej: gdy uderzy w instrument, ten wyda z siebie dźwięk. Początkowo gra malucha z pewnością będzie wymagała pomocy dorosłego, a dodatkowo będzie bardzo nieporadna. Z czasem jednak dziecko nauczy się grać lepiej,  a może nawet odkryje w sobie nową pasję? W tym wieku szczególnie warto zainwestować w cymbałki, trójkąt czy tamburyno.

Puzzle

Mogłoby wydawać się, że małe dziecko nie będzie potrafiło jeszcze połączyć ze sobą puzzli w taki sposób, aby utworzyły one jedną, spójną całość. Tymczasem maluszki uwielbiają puzzle, jednak muszą być one dobrze dobrane do ich wieku. Dobrze zatem wybierać modele puzzli, które mają duże elementy. Obrazki zwierzątek, lalek czy misiów doskonale sprawdzą się jako pierwsze puzzle dla maluszka. Dodatkowo mamy do wyboru wiele modelów puzzli – od tych piankowych po drewniane. Piankowe puzzle z powodzeniem zastąpią matę edukacyjną, dlatego będą idealne dla maluszka jeszcze przed pierwszymi urodzinami, do nauki raczkowania. Z czasem dziecko może spróbować budować z nich figury geometryczne, co będzie doskonałą zabawą dla niego i opiekunów. Tymczasem prawdziwe puzzle doskonale sprawdzą się po pierwszych urodzinach. Dobrze dobrane puzzle do wieku dziecka również pozwolą doskonalić motorykę małą, a dodatkowo uczą obserwacji i dopasowywania do siebie elementów. Z czasem warto podnosić dziecku poprzeczkę i stawiać na niego trudniejsze modele puzzli. Początkowo maluszek może mieć problemy z daną układanką, jednak z czasem nabędzie odpowiednich umiejętności, aby ułożyć samodzielnie obrazek. Pamiętajmy, że puzzle to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu także dla dorosłych – uczą one logicznego myślenia i pozwalają trenować mózg. Dlatego też dobrze zaznajomić dzieci z puzzlami już od najmłodszych lat.

Książeczki

Z małymi książeczkami o gumowej strukturze dziecko zwykle ma do czynienia już w okresie niemowlęcym. Tymczasem po ukończeniu pierwszego roku życia dobrze jest zapoznać dziecko z bardziej zaawansowaną formą książki. Codzienne czytanie dziecku zwykle rozpoczynamy bardzo wcześnie, jednak dobrze, jeśli dziecko również może zobaczyć treść książki. Kolorowe obrazki pozwalają pobudzić wyobraźnię, ale są one także bardzo pomocne w nauce pierwszych słów. Książeczki dla dzieci powinni być dopasowane do ich wieku, a więc w twardej oprawie, z grubymi stronami oraz z kolorowymi, dużymi obrazkami. W tym wieku przewagę powinny mieć rysunki, a nie treści, na których i tak na razie dziecko nie potrafi jeszcze zbyt długo się skupić. W zabawie z książeczką nieodzowna jest pomoc opiekuna, który może pokazywać dziecku obrazki z książce, a następnie jak wyglądają rzeczy z rysunków w rzeczywistości. Dzięki temu dziecko może nauczyć się wypowiadać pierwsze słowa, ale również pokazywać i przenosić treści ze świata realnego do książek i odwrotnie. Warto wybierać książki mające walor edukacyjny, nastawione na zabawę, ale także na naukę. Natomiast wieczorami, do snu, możemy jak najbardziej czytać dzieciom różnego rodzaju bajeczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here