Karlskrona

Urokliwe portowe miasto w Szwecji dla wielu turystów z Polski, którzy podróżują na Północ jest przede wszystkim portem na etapie podróży Karlskrona – Gdynia. Warto jednak nie tylko ruszyć stąd dalej w drogę, ale także zatrzymać się, pozwiedzać i odetchnąć atmosferą szwedzkiego miasta portowego. Dawna osada rybacka dziś okazuje się atrakcyjnym celem podróży. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Karlskronie.

Karlskrona – Szwecja w jeden dzień

Szukacie pomysłu na szybką wycieczkę, która pozwoli Wam przenieść się do innego kraju, poznać nowe miejsca i odetchnąć o codzienności? Łapcie prom Karlskrona – Gdynia! Tutaj znajdziecie więcej informacji o rejsach: https://www.stenaline.pl/trasy/gdynia-karlskrona. Wieczorem wypłyniecie z portu w Polsce, by następnego dnia rano być już w Szwecji i rozpocząć zwiedzanie. Po intensywnym dniu możecie wrócić na pokład komfortowego promu Stena Line w Karlskronie, gdzie będzie można nie tylko odpocząć, ale i skorzystać z licznych propozycji rozrywek. Nie obawiajcie się, że jeden dzień to za mało na zwiedzanie – na pewno można spędzić w Szwecji więcej czasu, ale nawet krótka wycieczka sprawi, że odetchniecie od codziennych spraw. Niezwykłe miasto położone na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge, z charakterystycznymi, kolorowymi domkami sprzed wieków obok nowoczesnych budynków i interaktywnych muzeów nad brzegiem morza potrafi zachwycić.

Miasto na wyspach

Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał Karlskronę w 1998 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mimo że od momentu założenia miasta przez Karola XI, od którego Karlskrona wzięła swoją nazwę, minęło już ponad 300 lat, zachowały się liczne fortyfikacje, część portu i starej stoczni wojskowej czy plan zabudowy, które sprawiają, że może wydawać się miastem idealnie zaprojektowanym. Karlskrona położona jest na wyspach. Spoglądając na mapę Karlskrony zorientujecie się, że centrum miasta i jednocześnie główny szlak turystyczny leży na wyspie Trosso, kilka kilometrów od lądu stałego. Na część wysp Karlskrony można dostać się samochodem czy rowerem, na część tylko promem. Warto skorzystać z obu tych możliwości, by zachwycić się położeniem tego portowego miasta. Chcąc poczuć klimat Szwecji sprzed wieków, szczególnie warto udać się na spacer po najstarszej dzielnicy Karlskrony. Położenie i atcgitektura Björkholmen pozwala poczuć, jak portowe miasto wyglądało w XVIII wieku. Dzielnica urzeka niskimi, kolorowymi, drewnianymi domkami, w których mieszkali marynarze, stoczniowcy i rzemieślnicy.

Ahoj, marynarze!

W Muzeum Morskim odkryjecie wyjątkową ekspozycję, liczne interaktywne wystawy i olbrzymią kolekcję modeli okrętów. Zwiedzanie zaplanowano w nowoczesnym stylu tak, by można było nie tylko oglądać, ale przede wszystkim doświadczać! Właśnie to sprawia, że Muzeum Morskie w Karlskronie to miejsce oferujące wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Na jednym z zrekonstruowanych statków najmłodsi mogą przebrać się za piratów, wspiąć się po olinowaniu, sterować kurierem rakietowym i porozmawiać przez krótkofalówkę. A w symulatorze nieco starsze dzieci i dorośli mogą sprawdzić, jak to jest prowadzić okręt. Muzeum położone jest malowniczo na wyspie Stumholmen w Karlskronie, atrakcją samą w sobie będzie więc nie tylko samo dotarcie do niego, ale także obiad lub tradycyjna szwedzka bułeczka z cynamonem w muzealnej restauracji z widokiem na wyspę. Warto wiedzieć, że do początku lat 90. XX wieku wyspa Stumholmen była niedostępna dla osób cywilnych, ponieważ stanowiła zaplecze logistyczne marynarki wojennej

Karlskrona w rodzinnym stylu

Choć w Karlskronie bez trudu znajdziecie mniejsze i większe place zabaw, a i samo zwiedzanie może spodobać się nawet najmłodszym turystom, warto wiedzieć, że są tu także miejsca przygotowane przede wszystkim z myślą o dzieciach. Na najmłodszych czekają nie lada atrakcje w parku rozrywki Barnens Gård na obrzeżach Karlskrony. Park wodny, tory samochodowe dla małych kierowców, mini zoo, bezpieczny park linowy, sprzęty imitujące maszyny rolnicze, których operatorami są dzieciaki to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Co ciekawe, atrakcje skonstruowano tak, by mogli z niej korzystać wszyscy członkowie rodziny, nie tylko maluchy. W przypadku deszczowej pogody warto można odwiedzić Fabrykę Zabawy (Busfabriken) – ogromny duży plac zabaw pod dachem z wielopoziomowym małpim gajem, zjeżdżalniami, boiskiem czy armatkami na piłeczki. Rodzinom z dziećmi powyżej 10 lat z pewnością spodoba się próba sił w Boda Borg – labiryncie przygód, z kilkudziesięcioma trasami torów przeszkód i pokoi zagadek. Obie atrakcje czynne są przez cały rok.

Brzmi interesująco? Łapcie prom Stena Line Karlskrona – Gdynia!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here