Karmienie piersią to jedna z pierwszych rzeczy, która po porodzie pomaga matce zacieśnić więź z noworodkiem. Dodatkowo posiada wiele innych korzyści zarówno dla mamy, jak i dziecka. Na co konkretnie wpływa naturalne karmienie, dlaczego warto w ten sposób karmić malucha w pierwszym etapie życia i jakie sytuacje mogą zmusić młodą mamę do wyboru mleka modyfikowanego dowiecie się z tego artykułu.
Karmienie piersią a zdrowie noworodka
Nic nie jest tak ważne dla mamy, jak zdrowie jej ukochanego dziecka. Właśnie dlatego większość kobiet decyduje się na naturalne karmienie, dzięki czemu dostarcza swoim dzieciom wartościowe składniki odżywcze w zbilansowanych proporcjach. Mleko kobiece jest bowiem idealnie dopasowane to potrzeb malucha oraz posiada w składzie najważniejsze białka, tłuszcze i węglowodany. Dzięki swojej konsystencji jest łatwo przyswajalne, a także lekkostrawne, co z kolei ogranicza występowanie bardzo uciążliwych dla niemowlaka kolek czy wzdęć. Karmienie do 6 miesiąca życia pozwala także zmniejszyć ryzyko występowania alergii pokarmowej, której maluchy mogą się nabawić przez kontakt z sekwencją alergenów obecną w białku krowiego mleka. W naturalnym pokarmie, jaki dostaje maluch od swojej mamy, znajduje się także wiele przeciwciał, które wspierają jego układ odpornościowy.
Wpływ laktacji na matkę karmiącą
Karmienie piersią to przede wszystkim szansa na nawiązanie niesamowitej więzi z noworodkiem, a dodatkowo pozytywnie wpływa również na inne aspekty życia młodej mamy. Dzięki laktacji zdecydowanie łatwiej pozbyć się dodatkowych kilogramów, które pojawiły się podczas ciąży. Sześć pierwszych miesięcy naturalnego karmienia jest dla kobiety najlepszym okresem spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ produkcja pokarmu wymaga od organizmu dużych pokładów energii. Ponad to laktacji wpływa korzystnie na psychikę matki, zapobiegając występowaniu depresji, a także chroni ją przed występowaniem nowotworów i co najważniejsze pozwala oszczędzić cenny czas.
Kiedy należy wybrać alternatywę?
Chociaż każda mama wie, że najlepsze dla jej malucha jest karmienie piersią, to czasami w życiu zdarzają się sytuacje, które zmuszają rodziców do wybrania wersji alternatywnej i przejścia na mleko modyfikowane. Zalicza się do nich m.in. choroby metaboliczne, bakterie i alergie u dzieci, schorzenia matki oraz związane z tym przyjmowanie leków, które mogłyby zaszkodzić maluchowi, a także utrata naturalnego pokarmu przez mamę. W takich sytuacjach należy zdecydować się na modyfikowane mleko początkowe, którego zbilansowany i dopasowany do potrzeb niemowlaka skład pomoże mu się prawidłowo rozwijać. Czasami także powrót mamy do pracy decyduje o zmianie pokarmu na mleko następne lub dodanie go jako dodatkowy posiłek w ciągu dnia czy nocy.
Jakie mleko modyfikowane wybrać?
Niezależnie od tego czy decydujemy się na mleko początkowe, następne lub na noc, karmienie malucha mlekiem modyfikowanym należy skonsultować z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ rodzice muszą mieć pewność, że skład wybranego produktu jest jak najbardziej odpowiedni dla dziecka i będzie spełniał wszystkie potrzeby malucha. Należy także pamiętać o tym, że mieszanki oferowane przez producentów dopasowywane są do wymagań żywieniowych niemowląt na różnych etapach rozwoju. Chcąc zapewnić dziecku jak najwięcej wartościowych składników odżywczych warto zaopatrzyć się w mleko modyfikowane od cenionych na rynku producentów np. Hipp, Milasan czy Aptamil.