Co zrobić, jeśli starania o potomka nie przynoszą zamierzonego skutku? Najważniejsze to nie załamywać rąk. Niepłodność to problem, który dotyczy wielu par i nie musi oznaczać bezdzietności. Istnieje wiele sposobów, by wspomóc płodność i sprawić, że upragnione dziecko pojawi się na świecie. Jedną z metod, które mogą pomóc w poczęciu maluszka, jest test na płodność. Czym jest, jak działa i kiedy go zastosować?

Test płodności – kiedy go użyć?

Trudności z poczęciem dziecka nie muszą wynikać z niepłodności. Wiele par zapomina, że kobieta jest płodna tylko w bardzo krótkim okresie cyklu każdego miesiąca. Jeśli para współżyje w innym terminie, do poczęcia nie dojdzie, nawet jeśli oboje partnerzy są w stu procentach zdrowi. Istnieją różne sposoby, by ustalić dni płodne. Dawniej w tym celu stosowano tak zwany kalendarzyk. To jednak metoda zawodna, ponieważ na przebieg cyklu ma wpływ wiele czynników, jak chociażby stan zdrowia, stres, zażywane leki. Żeby wiedzieć, kiedy kobieta może zajść w ciążę, najlepiej wykonać test na płodność. Testy owulacyjne działają podobnie do testów ciążowych – na podstawie próbki moczu pozwalają ustalić, w jakim momencie cyklu jest kobieta. Po ilości hormonu LH wskaźnik z dokładnością 100% wskaże, czy kobieta jest płodna i czy to najlepszy czas na poczęcie potomka.

Testy płodności metodą leczenia niepłodności

Testy owulacyjne to jedna z nieinwazyjnych metod, którą zalecają lekarze wielu parom nieskutecznie starającym się o potomka. Jeśli mimo starań wciąż nie doszło do zapłodnienia, aby wzmocnić swoje szanse, para powinna współżyć w okresie największej płodności kobiety. Wtedy też istnieje największa szansa na zapłodnienie. Powtarzane co miesiąc testy płodności pozwalają parze dokładnie określić przebieg cyklu kobiety i zmaksymalizować szanse na poczęcie poprzez współżycie w okresie płodnym. W aptekach dostępne są też testy na płodność dla mężczyzn – jeśli mimo starań wciąż nie doszło do ciąży, mężczyzna może w domowych warunkach sprawdzić stan swojej spermy, by zorientować się, że to nie on nie zmaga się z niepłodnością.

Kiedy zalecane jest badanie płodności?

Niepłodność może mieć różne podłoże i nie zawsze zastosowanie standardowych testów płodności pomoże doprowadzić do poczęcia. Jeśli mimo współżycia w trakcie owulacji parze nie udaje się począć dziecka, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Ten zaleci specjalistyczne badanie płodności, które pozwoli określić przyczyny kłopotów z poczęciem, a w konsekwencji zastosować odpowiednie leczenie. Przy wsparciu doświadczonego lekarza większości par udaje się zostać rodzicami – całkowita bezpłodność to bowiem rzadko występujący problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here