Kiedy przesadzić dziecko z gondoli do spacerówki

Kiedy przesadzić dziecko z wózka głębokiego do spacerówki? Odpowiedź wydaje się prosta, kiedy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć lub w okolicach 6 miesiąca życia. Jak to zwykle bywa, w teorii wszystko wydaje się bardzo proste, a rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Zdarza się, że rodzice, kupując gondolę, wybierają naprawdę mały model, w którym nie mieści się już czteromiesięczne dziecko. Są też dzieci, które już wieku 4 miesięcy samodzielnie siedzą, ale są za małe na spacerówkę. Poniżej znajdziecie kilka cennych wskazówek jak rozpoznać, że dziecko jest już gotowe na wózek spacerowy i jaka spacerówka jest najlepsza.

Dlaczego rodzice chcą jak najwcześniej przesadzić dziecko z gondoli do spacerówki?

Gondola to duży wózek, który część rodziców znosi każdego dnia po schodach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się modele z lekką gondolą z uchwytami do przenoszenie, którą łatwo zapina się na stelażu wózka. Przykładem bardzo stabilnego wózka ale nadal dość lekkiego jest Muuvo Quick. Bez względu na rodzaj wózka głębokiego samodzielne wyjście z dzieckiem na spacer w gondoli bywa wyczerpujące. Ponadto niektóre dzieci nie lubią leżeć w gondoli i każdy pobyt w wózku głębokim wiąże się z płaczem. Są to dwa główne powody, dla których rodzice zaczynają zastanawiać się nad przesadzeniem dziecka wcześniej z gondoli do spacerówki.

Kiedy można bezpiecznie przesadzić dziecko z wózka głębokiego?

W teorii dziecko przesadzamy z gondoli do spacerówki w okolicach 6 miesiąca życia, a w praktyce, kiedy dziecko wyrośnie z gondoli, kiedy zacznie samodzielnie siedzieć wcześniej niż w 6 miesiącu życia. Są dzieci, które podejmują próby samodzielnego siadania książkowo, czyli w wieku 6 miesięcy i takie, które stabilnie siedzą w wieku 4 miesięcy. W tym drugim przypadku mowa o tak zwanym okresie przejściowym, z jednej strony dziecko już siedzi i można je przesadzić do wózka spacerowego, a z drugiej zaś spacerówka jest zbyt obszerna. Doskonałym rozwiązaniem jest wówczas mata redukcyjna .

Siedzisko kubełkowe czy tradycyjne ?

Na rynku dostępne są siedziska kubełkowe, często wybierane dla dzieci, które wcześniej zaczęły samodzielnie siedzieć lub szybko wyrosły z gondoli. Spacerówka kubełkowa wydaje się bardziej przytulna od tradycyjnej, ale czy na pewno lepsza dla rozwoju dziecka?

Drugi rodzaj to tradycyjne wózki z możliwością rozłożenia oparcia niezależnie od położenia części podpierającej nóżki. Takim typem wózka spacerowego klasy premium jest np. Cybex Mios

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma wybór spacerówki?

Dziecko przez cały okres ciąży i kilka pierwszych miesięcy życia wygina swoje ciało, przybierając wygodną dla siebie pozycję, jest to zupełnie naturalne. Jednak w okolicach 4- 5 miesiąca maluch zaczyna leżeć z wyprostowanym kręgosłupem, rozpoczyna próby, podniesienia miednicy do góry. Zwieńczeniem tego wysiłku jest uniesienie stopy do ust, co najczęściej następuje przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Jednak, żeby dziecko uniosło miednicę do góry, cały ciężar ciała musi przenieść na łopatki, co jest możliwe tylko wówczas kiedy maluch leży na wyprostowanych plecach. Wyprost dziecka to również przygotowanie do pionizacji, więc nawet dzieci, które wcześniej zaczęły siedzieć, powinny jak najwięcej czasu spędzać w pozycji leżącej. W kubełkowych spacerówkach dziecko leży z uniesionymi nóżkami i zaokrągloną pupą, w takiej pozycji nie ma szans na uniesienie miednicy. Kolejny problem to wysunięcie barków do przodu i kierunku uszu, dziecko w spacerówce kubełkowej, która jest wyprofilowana, ma tendencję do nienaturalnego układania barków, co jest widoczne gołym okiem w kurtce zimowej. Nie ma naukowego potwierdzenia, że to właśnie wózki i bujaczki z siedzeniem kubełkowym wywołują wadę postawy, jednak fizjoterapeuci często pracują z małymi dziećmi nad prawidłową pozycją barków. Jeśli więc chcesz dziecko wcześniej przesadzić, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wózek spacerowy z rozkładanym na płasko oparciem, do czasu aż dziecko będzie sztywno siedziało.

Prawidłowa pozycja dziecka 

Nawet w przypadku dzieci, które już samodzielnie siedzą na podłodze czy dywanie, jazda wózkiem spacerowym w pozycji siedzącej może być trudna, gdyż dziecko odczuwa wstrząsy, a wózek się porusza.

Pamiętajcie, że najważniejsza jest prawidłowa pozycja dziecka w spacerówce, podczas siedzenia. Jeśli od nosa możesz poprowadzić prostą linię wzdłuż całego ciała aż do kości łonowej, oznacza to, że dziecko siedzi w prawidłowej pozycji. Plecy powinny być wyprostowane a dziecko siedzieć na guzach miednicowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here