Kiedy stosować puder sypki a kiedy puder w kamieniu? Podstawy makijażu dla początkujących

0
1177

Chociaż wykonanie makijażu wydaje się być czynnością nieskomplikowaną, wiele pań ma z tym niemały problem. Ilość i różnorodność kosmetyków nie ułatwia zadania, a w niektórych przypadkach znacznie je utrudnia. Jak zatem wybrać produkty absolutnie niezbędne i jak ich używać? Kiedy stosować puder sypki a kiedy puder w kamieniu? Jakie akcesoria pomogą stworzyć makijaż idealny?

  1. Wybierz odpowiednie kosmetyki
  2. Kiedy stosować puder sypki a kiedy puder w kamieniu?
  3. Akcesoria do wykonania idealnego makijażu

Kluczem do sukcesu jest praktyka – metodą prób i błędów można osiągnąć wysoki poziom umiejętności robienia makijażu. Pomoże w tym opanowanie kilku podstawowych zasad oraz wybór odpowiednio dopasowanych do potrzeb skóry kosmetyków.

Wybierz odpowiednie kosmetyki

Lista kosmetyków, których warto używać podczas wykonywania codziennego makijażu, jest bardzo długa. Podstawę stanowi podkład, który wyrównuje koloryt skóry oraz maskuje niedoskonałości. Wybierając ten kosmetyk, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego kolor – powinien on idealnie współgrać z kolorytem twarzy tak, aby podkład tworzył ze skórą idealną parę. Zbyt ciemny fluid stworzy efekt maski, zbyt jasny będzie się mocno odznaczał na twarzy w porównaniu do skóry na szyi czy dekolcie. Do zakrycia cieni pod oczami i bardzo widocznych niedoskonałości najlepiej sprawdzi się korektor. Warto pamiętać, że nakłada się go na podkład, nigdy odwrotnie. Jedyny wyjątek stanowi skóra pod oczami. Jest ona na tyle cienka i delikatna, że nie używa się na niej podkładu, a jedynie korektor.

Uzupełnieniem podkładu jest puder. Tutaj wybór odpowiedniego kosmetyku jest trudniejszy, ponieważ jego kolor musi być dopasowany nie tylko do kolorytu skóry, ale również do odcienia zastosowanego podkładu. Głównym zadaniem pudru jest wykończenie makijażu oraz utrwalenie podkładu; w niektórych przypadkach może go nawet zastąpić. Dla osób początkujących lepszy będzie puder sypki – łatwiej się go rozprowadza niż puder w kamieniu i nie jest tak „ciężki”. Do wykończenia makijażu przyda się również róż do policzków i bronzer. Pierwszy nada policzkom odpowiedni kolor i sprawi, że twarz „nabierze rumieńców”, natomiast drugi pozwoli podkreślić kości policzkowe, co optycznie wyszczupli twarz.

Wykonując makijaż dzienny, nie można zapomnieć o oczach i ustach. Podstawą jest tusz do rzęs, chociaż wiele pań docenia również podkreślenie oczu eyelinerem lub cieniem do powiek. Codzienny makijaż ust nie powinien być zbyt mocny. W roli idealnego kosmetyku sprawdzi się pomadka lub szminka w delikatnym odcieniu, a także błyszczyk. Praktycznym wyborem są trwałe szminki, które wytrzymują na ustach przez wiele godzin, nawet podczas jedzenia czy picia. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że zwykle wysuszają one usta i mają matowe wykończenie, przez co wiele pań rezygnuje z ich użycia.

Kropką nad „i” będzie podkreślenie brwi. Do tego celu można użyć specjalnej kredki, wosku lub cieni.

Kiedy stosować puder sypki a kiedy puder w kamieniu?

Puder to kosmetyk, który utrwala makijaż i matowi skórę twarzy, dlatego jego pominięcie ma fatalne skutki. W drogeriach można znaleźć wiele rodzajów pudru i chociaż każdy z nich ma to samo zadanie, to nie każdy powinien być stosowany przez osoby początkujące. Najczęściej wybór pada na puder sypki. Stosunkowo łatwo się go nakłada – wystarczy użyć puszka do pudru i wklepać kosmetyk w skórę. Nieco więcej wprawy wymaga użycie pudru w kamieniu. Ten kosmetyk ma konsystencję gęstszą i bardziej mazistą niż puder sypki, dlatego jego nakładanie na twarz jest trudniejsze. Łatwo też można przesadzić z ilością tego pudru, powodując tym samym efekt maski na twarzy. Puder w kamieniu jest natomiast idealny do wykonywania poprawek makijażu w ciągu dnia. Warto jednak nakładać go pędzlem, a nie puszkiem, ponieważ łatwiej jest kontrolować ilość kosmetyku.

Akcesoria do wykonania idealnego makijażu

Do nałożenia wielu kosmetyków można używać opuszków palców, jednak znacznie lepiej sprawdzają się dedykowane im akcesoria. W przypadku tuszu do rzęs nie ma z tym problemu, ponieważ kosmetyk ten jest już wyposażony we właściwą szczoteczkę. Bazę i podkład najlepiej nakłada się za pomocą specjalnej gąbeczki w kształcie łezki. Można jej użyć także do nakładania korektora pod oczy lub postawić na jej mniejszą wersję, którą łatwiej dotrzeć w trudno dostępne zakamarki, np. kąciki oczu. Niezbędne będą również pędzle – duży do pudru, bronzera i różu, oraz niewielki i skośny do makijażu brwi. Za pomocą pędzla z krótkim włosiem nakłada się i blenduje cienie do powiek. Do pudru sypkiego sprawdzi się puszek.

Podczas nakładania makijażu przyda się odpowiednie światło, najlepiej naturalne, oraz lustro. W przypadku braku światła naturalnego, warto jest zadbać o mocne oświetlenie sztuczne o barwie, która nie powoduje zmiany widoczności kolorów. Makijaż najlepiej wykonać na co najmniej kilkanaście minut przed wyjściem z domu. W ten sposób będzie można sprawdzić, czy make-up jest trwały i nie rozmaże się zbyt szybko, a także czy nie są konieczne poprawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here