Kiełbasy

Wśród wielu rodzajów wędlin na specjalną uwagę zasługują kiełbasy – wyroby mięsne składające się głównie z mniej lub bardziej rozdrobnionego mięsa doprawionego mieszanką ziół oraz przypraw i umieszczonego w osłonce nadającej charakterystycznego, walcowatego kształtu. Zarówno kiełbasy, jak i parówki należą do najpopularniejszych wędlin i są chętnie spożywane przez dzieci oraz dorosłych w każdym wieku. Co warto o nich wiedzieć?

Kiełbasy – różne rodzaje

Od kilku stuleci kiełbasy są powszechnym rodzajem wędliny nie tylko w tradycyjnej kuchni polskiej, lecz także niemieckiej, austriackiej czy węgierskiej. Zazwyczaj w jej skład wchodzi mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw, jednak popularne są również kiełbasy wyrabiane z mięsa drobiowego, wołowiny, koniny, jagnięciny lub dziczyzny. Smak tego specjału jest zależny nie tylko od rodzaju użytego mięsa i przypraw, lecz także sposobu konserwacji (suszenie, smażenie, wędzenie).

Kiełbasy ze względu na skład oraz zawartość wody dzielone są na trwałe (krakowska, salami, kabanosy mocno wysuszone), półtrwałe (żywiecka, mocno wędzona i podsuszana) oraz nietrwałe i zawierające do 72% wody (biała surowa, zwyczajna, parówkowa). Kiełbasy można również podzielić pod względem rozdrobnienia oraz sposobu przygotowania.

Kiełbasy w kuchni

W zależności od rodzaju kiełbasy mają różne zastosowania. Większość z nich doskonale smakuje jako przekąska lub z dodatkiem pieczywa. Niektóre kojarzone są z konkretnym rodzajem potrawy, jak np. biała kiełbasa z żurkiem, salami jako dodatek do pizzy, a chorizo jako główny składnik wielu hiszpańskich dań jednogarnkowych. Kiełbasa zwyczajna jest częstym dodatkiem w takich potrawach jak tradycyjny bigos, leczo, zapiekanki mięsno-warzywne czy aromatyczna zupa fasolowa. Świetnie smakuje również po upieczeniu nad ogniem lub grillowaniu z dodatkiem świeżego pieczywa, keczupu i musztardy.

Wyśmienity smak parówki

Parówki kojarzą się przede wszystkim z hot dogami, typowo amerykańskim daniem w rodzaju fast food. Jednak ten drobno mielony rodzaj wędliny jest również w wielu domach popularnym składnikiem posiłków, zwłaszcza śniadań i kolacji. Te cienkie, delikatne w smaku kiełbaski są szczególnie lubiane przez dzieci – są miękkie, łatwe do zjedzenia i można je trzymać w dłoni. Wybierając parówki, warto zwrócić uwagę na zawartość mięsa (najlepiej powyżej 90%) i sięgać po te mające możliwie jak najmniej substancji wypełniających, konserwantów czy wzmacniaczy smaku.

Jak przygotować parówki, żeby nie popękały i nie straciły swojego charakterystycznego smaku? Przede wszystkim po wcześniejszym ściągnięciu foliowej osłonki (jeśli ją mają) należy je wrzucać do gotującej się wody zaledwie na kilka minut. Gotowe parówki nie tylko świetnie smakują solo, lecz są także smacznym dodatkiem do wielu różnorodnych potraw, np. sałatek, dań jednogarnkowych, zapiekanek oraz potrawek ryżowych lub makaronowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here