Kółka do rolek – jak wpływają na jazdę?

To właśnie dzięki nim zaczyna się właściwa, skatingowa zabawa, której zażywa się podczas ciepłej pory roku, choćby w przestrzeni miasta. Konstruktorzy par rolek przez kolejne dziesięciolecia usiłowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przymocować małe kółeczka do butów i tym samym podarować miłośnikom aktywnego odpoczynku akcesoria to bardzo przyjemnej rekreacji.

Sukces w tym zakresie był zaś jedynie wstępem do stworzenia całego wachlarza możliwości, jaki stoi obecnie przed każdym rolkarzem, wybierającym idealną parę rolek. Bo każda para może być inna – właśnie ze względu na kółka.

Kółka do rolek – o czym decydują?

O tym, jakie wrażenia niesie ze sobą przejażdżka na rolkach, z pozoru decydują umiejętności skatera – ale tylko z pozoru. Jakość i rodzaj rekreacji można wyczytać już z samego modelu rolek, które zamierza się założyć na nogi. A przyglądając się owym rolkom, najbaczniejszą uwagę trzeba skupić na kółkach, które przymocowano do płóz. To właśnie poszczególne cechy kółek informują nas o tym, jakiego rodzaju jazdy można zasmakować dzięki konkretnej parze rolek. Zasadnicze parametry kółek, na jakie trzeba zwrócić uwagę, to ich średnica i stopień twardości tworzywa, z jakiego sporządzono dane kółka. Rozmiar kółek i to, jak bardzo są miękkie, wpływa na:

  •  szybkość jazdy
  •  przyczepność rolek do podłoża
  •  komfort odczuwany przez stopy
  •  trwałość kółek.

Kółka decydują o kluczowych sprawach, gdy chodzi o charakter przejażdżki – ale to sam rolkarz może (a nawet musi) zdecydować, na jakich kółkach chce jeździć. Żeby zaś dokonać dobrych decyzji, trzeba mieć dobre rozeznanie w tym, jak wielkość i stopień twardości kółek wpływają na wspomniane cechy skatingowej zabawy.

Małe kółka warto polecić osobom, które dopiero zaczynają przygodę z rolkami – a stawiając pierwsze kroki w nogach ubranych w rolki, są wciąż nieco onieśmielone możliwościami drzemiącymi w kółeczkach przymocowanych do płóz. Warto pamiętać, że im mniejsze kółeczka, tym wolniej się obracają. Są też znacznie bardziej zwrotne, co w praktyce oznacza, że bardziej „słuchają się” nóg rolkarza, między innymi chętniej zmieniając kierunek jazdy. Z uwagi na to, świetnie sprawdzają się także w przypadku jazdy wyczynowej, która opiera się na wykonywaniu skomplikowanych ewolucji. Wraz ze średnicą kółek zwiększa się ilość wykonywanych przez nie obrotów, co sprawia że naprawdę duże kółka przydadzą się miłośnikom naprawdę szybkiej jazdy – ale uwaga, takie kółka są zdecydowanie mniej zwrotne!

Druga ważna cecha, jaką mają każde kółka do rolek, to ich twardość. Ona również wpływa na prędkość skatera, ale nie tylko. Miękkie tworzywo kółek to znowu coś, co można polecić osobom początkującym – bo miękkie kółka bardziej przyczepiają się do podłoża, przez co rolki jadą wolniej. Jednocześnie, nogi w takich rolkach nie odczuwają drgań podczas jazdy, bo wszystko jest amortyzowane właśnie przez miękkie tworzywo kółek. Co więcej, nauka na takich kółkach może trwać wystarczająco długo – takie części zdecydowanie wolniej się zużywają. Analogicznie, im twardsze kółka, tym szybsza jazda, mniejsza przyczepność i mniejsza trwałość samych kółek.

W dokonywaniu wyboru między poszczególnymi rodzajami kółek, skaterom pomagają już producenci rolek – którzy opisują konkretne modele jako sprzęt do jazdy rekreacyjnej, agresywnej czy szybkiej. Można skorzystać z tych subtelnych sugestii, wybierając nową parę rolek – ale warto pamiętać, że konkretne, skrzętnie wybrane kółka, zawsze można dokupić i przymocować do płozy. W ten sposób można zyskać rolki najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here