Kominek elektryczny w salonie – czy daje ciepło?

0
921

Sposobów na ogrzewanie pomieszczeń jest wiele, a taka ich różnorodność podyktowana jest między innymi względami oszczędnościowymi. Szukamy metod na tanie ciepło. Właściciele domów w sezonie zimowym dość mocno odczuwają w budżecie skutki spadku temperatur, płacąc bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Dotyczy to niemal wszystkich systemów CO. Z tego też powodu kominki stały się popularnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić nieco pieniędzy. Czy kominek elektryczny jest równie skuteczny, jak ten opalany drewnem?

Kominki tradycyjne

Kominki w wersji tradycyjnej można podzielić na wodne i powietrzne. Mimo że jest to wciąż to samo urządzenie, różni się funkcjami. Kominek wodny podłączany jest bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania. Oprócz relaksującego blasku w salonie produkuje ciepło, przekazywane do wody, która następnie – za pośrednictwem kaloryferów – ogrzewa poszczególne pomieszczenia. Jest to więc rodzaj pieca, którego wydajność zależy od mocy kominka oraz rodzaju zastosowanego paliwa. Kominki z płaszczem wodnym stały się bardzo popularną alternatywą lub wspomaganiem tradycyjnego kotła CO, niezależnie czy jest on zasilany gazem, olejem czy też paliwem stałym.

Innym rodzajem jest kominek powietrzny. To urządzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – ogrzewa powietrze. Jak to się dzieje, że ciepło z kominka przenoszone jest do pomieszczeń w całym domu? Odpowiada za to system kanałów wentylacyjnych, doprowadzonych do każdego pokoju. Znajduje się w nim specjalna kratka, którą tłoczone jest ciepłe powietrze. Kominki tego rodzaju zapewniają bardzo szybkie nagrzewanie, ale efekt termiczny nie jest zbyt trwały. W momencie wygaszenia paleniska temperatura w pomieszczeniach znacząco spada. Mimo tej niedogodności wiele osób decyduje się na montaż kominka powietrznego, szczególnie jeśli dopiero budują dom i mogą przygotować instalację wentylacyjną. Niezależnie, którą z opcji wybierzecie, w sfinansowaniu inwestycji w kominek pomoże pożyczka online.

Kominki elektryczne

Nie zawsze możliwe jest zainstalowanie kominka w wersji tradycyjnej – z paleniskiem. Jest to podyktowane warunkami technicznymi nieruchomości, która powinna być wyposażona w instalację kominową, odprowadzającą spaliny. Nie oznacza to jednak, że kominka nie można w tych miejscach zamontować. Rozwiązaniem są wersje elektryczne, które zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Wśród zalet elektryków na wyróżnienie zasługuje z pewnością możliwość instalacji w dowolnym miejscu, bez angażowania ekip montażowych. Jedynym wymaganiem jest obecność gniazdka elektrycznego. Co więcej, kominek w tej wersji jest gotowy do pracy od razu po jego przyniesieniu do domu.

Otwarte pozostaje pytanie, czy uzyskamy ciepło z elektryka? I tak i nie. Będzie na pewno cieplej na wprost kominka, ale w dalszych częściach salonu nie będzie ono odczuwalne, tym bardziej w innych pomieszczeniach. Kominek elektryczny, w którego zakupie pomoże pożyczka online, doskonale sprawdzi się więc jako źródło nastrojowego światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here