Kredyt hipoteczny czyli realizacja marzeń o własnych czterech kątach

0
1949

Produkty hipoteczne są dla Polaków synonimem wprowadzenia w życie swoich planów mieszkaniowych. Niewielu bowiem może sobie pozwolić na zakup wymarzonego domu z własnych oszczędności. Dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej wskazują, iż w pierwszej połowie roku 2018 aż 3,8 miliona mieszkańców naszego kraju spłacało kredyty hipoteczne. Przekłada się to oczywiście na wzrost zadłużenia, które w czerwcu 2018 roku wynosiło lekko ponad 457 miliardów złotych. Statystyki te oczywiście w żaden sposób nie wpływają na zmniejszenie popytu produktami hipotecznymi. W końcu umożliwiają one realizację marzeń o własnych czterech kątach.

Kilka słów o kredycie hipotecznym

W odróżnieniu od pozostałych zobowiązań finansowych, kredyt mieszkaniowy jest poważnym przedsięwzięciem. Wiąże on bowiem kredytobiorcę z daną instytucją bankową na okres sięgający nawet 35 lat. Określenie go mianem hipoteczny wiąże się z koniecznością zabezpieczenia kredytu hipoteką, która została ustanowiona na rzecz danego banku. Innymi słowy przyszły nabywca mieszkania lub domu będzie miał ograniczone prawo własności do wybranej nieruchomości. W odróżnieniu do pożyczki hipotecznej, przeznaczeniem kredytu mieszkaniowego może być jedynie zakup nieruchomości. Te pierwsze zaś służą dowolnemu celowi niezwiązanymi z działalnością gospodarczą. Pożyczki hipoteczne z zabezpieczeniem świadczone są także w sektorze pozabankowym przez prywatne przedsiębiorstwa finansowe jako tzw. kredyty pod zastaw, między innymi inwestum.com.pl.

Wymagania wobec klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny

Wysoka kwota, na jaką opiewa kredyt mieszkaniowy oraz długi okres spłaty sprawia, że bank bardzo skrupulatnie analizuje sytuację materialną potencjalnego klienta. By zminimalizować ryzyko kredytowe „prześwietla” jego historię kredytową i bada zdolność do terminowego zwrotu zaciągniętego zobowiązania finansowego. Zdolność kredytowa jest tym samym parametrem decydującym o udzieleniu kredytu hipotecznego. Jakościowe i ilościowe oszacowanie możliwości kredytobiorcy do spłaty długu jest podstawą do stworzenia tzw. scoringu kredytowego, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Podczas wykonywania tego typu analizy, często objętej tajemnicą bankową, bierze się pod uwagę między innymi wysokość i źródło dochodów, historię kredytową, stan zadłużenia czy wysokość miesięcznych opłat. Im wyższy scoring, tym oczywiście większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

„Zwiększenie” zdolności kredytowej

Produkty hipoteczne należą do tych zobowiązań finansowych, które, pomimo wszelkich chęci, najtrudniej otrzymać. Wkład własny stanowiący określony procent wartości nieruchomości oraz odpowiednia zdolność kredytowa rozstrzygają o przyznaniu kredytu mieszkaniowego. Drugi czynnik jest bardziej elastyczny i możemy samodzielnie go poprawić stosując kilka istotnych zmian w naszym życiu. Najłatwiej zaś popracować nad własną historią kredytową.

Pozytywna historia kredytowa

Historia zaciągniętych zobowiązań finansowych zostaje utrwalona w bazach gospodarczych będącymi źródłem informacji na temat wiarygodności danego kredytobiorcy. Nie trzeba chyba wspominać, iż każdy niespłacony na czas kredyt skutkuje negatywnym wpisem do BIK. Nie oznacza to, że winniśmy całkowicie zaprzestać korzystania z usług instytucji finansowych. Bowiem zwrot należności w wyznaczonym terminie z kolei zapisze się jako pozytywna informacja ukazująca nas w korzystnym świetle. Musimy jednak uważać by nie zadłużać się nadmiernie. Jeśli spłacamy jedno zobowiązanie finansowe, nic nie stoi na przeszkodzie by aplikować o kolejne, dzięki czemu stworzony wizerunek osoby umiejętnie zarządzającej domowym budżetem. Warunkiem jest ich terminowe uregulowanie. Jeśli zaś decydujemy się na produkty z sektora pozabankowego, wybierajmy jedynie korzystnie oprocentowane pożyczki na raty z listy dostępnej na stronie parabankinaraty.pl.

Budowanie pozytywnej historii kredowej nie polega jedynie na zwrocie wszelkich należności zgodnie z harmonogramem. Na jej obraz ma także wpływ liczba wystąpień o raport BIK ze strony instytucji finansowych. Gdy w krótkim czasie jest ich zbyt wiele nasza pozycja wiarygodnych kredytobiorców ulega niewielkiemu zachwianiu. Dotyczy to zwłaszcza osób ubiegających się o produkty pozabankowe. Mnogość ofert szybkich pożyczek przez internet sprawia, iż konsumenci jednocześnie wnioskują o kilka zobowiązań finansowych. Dużo prościej jest skorzystać z należycie przygotowanych rankingów pożyczek pozabankowych dostępnych na stronie rankingichwilowek.pl.

Warto pamiętać, że dbanie o historię kredytową to także wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w BIK w umowie kredytowej po tym jak spłacimy swoje zobowiązanie finansowe. W ten sposób utrzymujemy pozytywne informacje o naszej wiarygodności kredytowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here