Kredyt konsolidacyjny

Bardzo częstą sytuacją jest, że na swoich kontach mamy kilka kredytów w różnych bankach. Kredyt na mieszkanie, kredyt na samochód, kredyt inwestycyjny, itp. W takiej sytuacji nasze zmysły muszą być w szczególności wyostrzone – musimy pamiętać o terminowych spłatach poszczególnych rat, ich wysokości i wielu innych czynnikach. Komplikacje mogą się pojawiać, gdy posiadamy takich kredytów dużo, a wtedy bardzo łatwo jest się pomylić. Rozwiązaniem tych problemów może być kredyt konsolidacyjny. Co to jest? Jakie są korzyści takiego kredytu? O tym i wielu innych piszemy w dzisiejszym artykule.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny można prosto zdefiniować jako kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Innymi słowy – jest to scalenie długów w jedną pożyczkę. Połączyć można m.in.: 

  • kredyty hipoteczne,
  • pożyczki gotówkowe, które zostały zaciągnięte w innych instytucjach finansowych,
  • limity na koncie,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty ratalne,
  • zadłużenie na karcie kredytowej.

Kredytobiorca może scalić wszystkie długi albo niektóre z nich. Nie istnieje wymóg, aby pożyczka konsolidacyjna łączyła wszystkie zobowiązania – o tym decyduje wnioskodawca. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank akceptuje każdy rodzaj kredytu. Niektóre z nich wyłączają możliwość spłacenia tzw. chwilówek. Poza tym instytucje często ograniczają liczbę produktów i wyznaczają maksymalną lub minimalną wysokość zobowiązania. Aby sprawdzić oferty różnych banków, warto zajrzeć na ranking kredytów i zdecydować się na najlepszą dla nas opcję. 

Bardzo często kredyt konsolidacyjny jest mylony z karencją, która polega na zawieszeniu spłaty tylko części kapitałowej pożyczki hipotecznej, natomiast klient odsetki nadal musi regulować zgodnie z harmonogramem spłaty. 

Jakie są korzyści z kredytu konsolidacyjnego?

Najważniejszym celem kredytu konsolidacyjnego i zarazem jego największą korzyścią, jest uzyskanie przez klienta niższej raty do spłacenia niż suma rat wszystkich posiadanych kredytów. Co w konsekwencji prowadzi do polepszenia zdolności kredytowej klienta. Kolejną korzyścią jest fakt, że dzięki takiemu kredytowi, łatwiej jest dbać o dobrą historię kredytową. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest zarządzać jednym, aniżeli kilkoma kredytami. Poza tym nie cierpi na tym nasz budżet domowy. 

Kredyt konsolidacyjny to również gwarancja większego poczucia bezpieczeństwa. Kredytobiorca nie boi się, że przestanie panować nad swoimi finansami. Jest to również świetny sposób na połączenie kredytu na rachunku kredytowym Twojej firmy, dzięki czemu zobowiązania będę o wiele niższe i nie obciążą Twojego przedsiębiorstwa. 

Jakie są zagrożenia związane z kredytem konsolidacyjnym?

Największym zagrożeniem związanym z kredytem konsolidacyjnym jest wydłużenie się okresu kredytowania. Pozostałe wady wynikają głównie z mitów, które narosły wobec tego rodzaju kredytów. Kolejne zagrożenia są identycznie, jak w przypadku innych kredytów gotówkowych udzielanych przez banki. Są to m.i.n.:

  • Ryzyko rynkowe — związane np. z wahaniami kursów walut, cen towarów czy stóp procentowych,
  • ryzyko płynności – oznaczające niebezpieczeństwo niewywiązania się ze swoich zobowiązań,
  • ryzyko operacyjne – związane z nieprawidłowym działaniem ludzi, procesów, systemów czy wpływem czynników zewnętrznych,
  • ryzyko biznesowe – związane z brakiem osiągnięcia założonych celów ekonomicznych.

Jakie kroki należy podjąć, aby ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego będzie wymagało od nas podjęcie 3 kroków. Jakie są to kroki? Są to: 

  1. Złożenie wniosku i kontakt z bankiem – Od zostawienia Twoich danych za pomocą formularza, najszybciej jak będzie to możliwe, oddzwoni do Ciebie pracownik banku. Konsultant zada Ci kilka ważnych pytań. Podczas wywiadu będziesz poproszony o odpowiedź na pytania dotyczące:
  • Danych osobowych,
  • Danych z dowodu osobistego,
  • Wysokości uzyskiwanych dochodów netto,
  • Formy zatrudnienia i dane pracodawcy,
  • Miesięczne koszty utrzymania,
  • Braku zaległości komorniczych,
  • Wysokości zobowiązań, które chcesz połączyć.
  1. Wizyta w banku – Po wstępnej rozmowie z konsultantem i otrzymaniu decyzji banku będziesz miał wiedzę czy możesz ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. W celu zawarcia umowy będziesz skierowany do najbliższej placówki banku. Dzieje się tak, ponieważ banki nie udzielają kredytów konsolidacyjnych w pełni online.
  2. Podpisanie umowy – Konsultant ustali z Tobą dogodny termin, tak abyś mógł pojawić się w placówce i podpisać umowy. Gdy będziesz w 100% pewny, że oferta tego banku Cię interesuje, pozostanie Ci złożyć odpowiedni podpis na dokumencie. Gdy wszystko zostało wykonane poprawnie, to będziesz mógł cieszyć się z Twojego kredytu konsolidacyjnego.

Jakie są wymagania dotyczące kredytu konsolidacyjnego?

Na kredyt konsolidacyjny mogą liczyć osoby, które spełniają podstawowe wymagania, które są stawiane przez konkretny bank. Będzie to przede wszystkim pozytywna zdolność kredytowa, na którą składa się wysokość comiesięcznych dochodów oraz historia BIK. Kredytobiorca starający się o kredyt konsolidacyjny będzie musiał dostarczyć wymagane przez instytucję finansową dokumenty oraz złożyć stosowny wniosek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here