Kriogenika, czyli leczenie przy użyciu skrajnie niskich temperatur, kojarzy się bardziej z zabiegiem rodem z filmu science fiction niż z rzeczywistością. Czy tak nietypowa, egzotyczna wręcz metoda jest dopiero w fazie eksperymentalnej, czy to dopiero pieśń przyszłości? Absolutnie nie – kriogenika jest leczeniem dokładnie zbadanym, skutecznym i powszechnym w przypadku wielu schorzeń. Sam mechanizm działania tej metody jest bardzo prosty: oto bowiem na skutek skrajnego zimna organizm dokonuje reakcji obronnej, polegającej na rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu przepływu krwi, co powoduje na przykład redukcję bólu i szybszą regenerację uszkodzonych tkanek.
Zatem kriogenika – w jakich schorzeniach jest skuteczna? Choć wydaje się to niewiarygodne, stosuje się ją w przypadku wielu schorzeń. Podstawowymi są wszelkiego rodzaju zapalenia stawów, a także ich zmiany zapalne o podłożu metabolicznym (przykładem jest tu dna moczanowa). Leczenie niskimi temperaturami można też stosować w przypadku przewlekłego zapalenia kręgosłupa szyjnego, zespołu bolesnego karku czy zapaleń okołostawowych ścięgien, torebki stawowej i mięśni. Zwichnięcia, skręcenia stanów, uszkodzona łąkotka, naderwane ścięgna i mięśnie, ośrodki przewlekłego i patologicznego bólu – to wszystko również można leczyć zimne. Pewnym niuansem jest też fakt, że kriogenika może być wykorzystywana w celach odnowy biologicznej u przemęczonych fizycznie i psychicznie osób dorosłych oraz u sportowców wyczynowych. Okazuje się zatem, że tak nieprzyjemnie kojarząca się nam niska temperatura, tak prozaiczny i niepozorny aspekt otaczającej nas rzeczywistości, może w rzeczywistości zdziałać dla naszego zdrowia wiele dobrego, choć oczywiście kriogenika to zabieg specjalistyczny i wyjście zimą boso na zewnątrz nie skończy się niczym dobrym dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Z bólem nie trzeba się zatem zmagać i akceptować go jako element rzeczywistości, którego nie da się usunąć. Opcji jest wiele, a spośród nich kriogenika jest jedną z najbardziej atrakcyjnych.

http://www.pasazmamy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here