Kiedy dokucza Ci katar alergiczny, niewiele jest w stanie Ci pomóc. Żeby złagodzić objawy męczącego kataru możesz stosować różne środki doustne lub też krople do nosa. Co jednak warto wiedzieć
o kroplach do nosa i jak one działają?
Skąd się bierze katar alergiczny?
Katar alergiczny inaczej nazywa się katarem siennym. Dokucza alergikom zwłaszcza wiosną, latem,
a czasem i jesienią, kiedy rośliny pylą w najlepsze. Katar alergiczny ma najczęściej postać cieknącej z nosa, wodnistej wydzieliny, którą trudno powstrzymać. Oczywiście przyczyną kataru alergicznego mogą być też inne alergeny, np. sierść zwierząt, roztocza czy kurz (w tym wypadku katar może doskwierać nawet cały rok).
Bardzo często katarowi alergicznemu towarzyszą: zapalenie spojówek, zaczerwienienie skóry czy świąd − a więc klasyczne inne objawy alergii. Oczywiście najbardziej skutecznym sposobem na powstrzymanie kataru lecącego z nosa jest unikanie wystawiania się na alergeny. Ale niestety, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto wspomóc się preparatami leczniczymi, najlepiej takimi, które zaleci Ci alergolog i które są dostępne pod linkiem: https://eapteka.pl/alergia/do-nosa.
Co na katar alergiczny? Krople do nosa!
Środki na alergię mogą mieć różną postać. Możesz stosować na przykład krople do nosa, żele lub spraye, które zawierają roztwór soli morskiej. W ten sposób dobrze oczyścisz nos. To bezpieczny sposób i możesz wykorzystać go nawet przy alergii u dziecka. Pamiętaj, że higiena nosa jest niezwykle ważna przy katarze siennym dlatego warto sięgnąć po jeden z produktów znajdujących się pod linkiem: https://eapteka.pl/mama-i-dziecko/pielegnacja-dziecka/higiena-nosa.
Krople na alergię możesz kupić także na receptę. Od środków dostępnych bez recepty różnią się tym, że zawierają substancje czynne, które przeciwdziałają reakcji alergicznej. Takie krople do nosa przepisze Ci Twój alergolog.
Jeżeli dokucza Ci katar sienny możesz też zastosować bezpieczne domowe sposoby. Np. po przyjściu do domu weź ciepły prysznic i przebierz się. W ten sposób pozbędziesz się alergenów w postaci pyłków, które mogły osiąść na Twoim ubraniu i skórze. Ważne jest też uszczelnianie naczyń krwionośnych w nosie, w czym może pomóc Ci witamina C (stosuj zgodnie z zaleceniem na ulotce!). Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu nosa i używaniu tylko jednorazowych chusteczek higienicznych.
Jak działają krople do nosa dla alergików?
Preparaty na bazie wody morskiej pomagają uszczelniać naczynia krwionośne w nosie. Dzięki temu zmniejsza się w nim przepuszczalność wody. Po drugie, woda morska dobrze nawilża śluzówkę nosa, co także jest bardzo ważne − unikasz podrażnień, które mogą kończyć się nawet krwawieniem z nosa.
A jak działają leki na katar alergiczny? Leki na receptę mogą działać na zasadzie leków antyhistaminowych. Oznacza to, że preparaty te blokują wydzielanie histaminy, która odpowiada za uciążliwą reakcję obronną organizmu przed alergenem. Leki takie alergolog może zapisać Ci w formie doustnej lub właśnie jako krople do nosa.
Lekarz może też zdecydować, że odpowiednie dla Ciebie będą glikokortykosteroidy stosowane miejscowo do nosa. Te substancje hamują katar sienny i pozwalają Ci swobodniej oddychać. Ale pamiętaj, żeby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniem lekarza.
Nie zawsze jesteś w stanie uniknąć kataru siennego. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwolą Ci złagodzić objawy uciążliwego kataru. Jednym z nich są nawilżające krople do nosa z wodą morską, które możesz kupić nawet aptece niestacjonarnej. Jeżeli jednak katar nie daje Ci odpocząć, wybierz się do lekarza, bo być może życie ułatwią Ci dobrze dobrane leki antyhistaminowe.