Jaką skuteczną technikę śledczą zastosować, profil przestępcy, zbadanie poszlak, zrekonstruowanie zdarzeń to umiejętności, które zdobędą absolwenci kierunku studiów o nazwie kryminologia. Interdyscyplinarny kierunek łączy wiedzę i umiejętności z zakresu trzech dyscyplin: prawa, psychologii oraz socjologii. Dla wielbicieli rozwiązywania zagadek kryminalnych jest to szansa na trzy lata fascynujących doznań, pełnych zajmujących i dających do myślenia zagadnień, które zastanawiają, frapują i podniecają.
Jakie przedmioty oferuje kryminologia stacjonarnie i zaocznie
Dobrze wybrany kierunek studiów rozwija zainteresowania i zachęca do zgłębiania pasjonujących zagadnień. Kryminologia stacjonarnie i zaocznie to wiedza z zakresu podstaw medycyny sądowej, psychopatologii, przestępczości terrorystycznej i robienia ekspertyz sądowych. Wśród tematów zajęć znajdziemy także socjologię zachowania dewiacyjnego, przestępczość seksualną oraz warsztaty kryminologiczne. Wykaz przedmiotów znajdziemy na stronie uczelni, która prowadzi rekrutację na studia.
Kryminologia – jaki zawód wybrać po studiach?
Dla osób, które mocno stoją po ziemi, ważne są odpowiedzi na pragmatyczne pytania, w jakim zawodzie znajdę pracę, ile będę zarabiać i jak będzie się układała ścieżka mojej kariery zawodowej? Studenci kierunku kryminologia zdobywają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, rozpoznawania zjawisk przestępczości kryminalnej, gospodarczej, narkotykowej, zorganizowanej oraz patologii społecznych. Uczą się, jak wykorzystywać wiedzę z zakresu psychologii, czy socjologii do rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości. Po ukończeniu studiów można liczyć na pracę w policji, więziennictwie, w służbach specjalnych lub celnych.
Najlepsze kryminały piszą zawodowcy
Ciekawostką jest fakt, że najlepsze kryminały piszą autorzy, którzy mają wykształcenie związane z prawem, psychologią lub socjologią. Najbardziej obecnie poczytny autor książek o tematyce sensacyjnej – Remigiusz Mróz, jest doktorem prawa. Napisał książkę, na podstawie której, powstało kilka sezonów serialu kryminalnego „Chyłka”: Zaginięcie, Kasacja, Inwigilacja, Rewizja.
Katarzyna Bonda to autorka kryminałów, które świetnie się sprzedają. Przestępstwo z przeszłości był przełomem w jej życiu. Zaczęła pisać sensację po spowodowaniu śmiertelnego wypadku samochodowego.
Kryminologia może być startem do pracy w policji czy służbach, ale także do błyskotliwej kariery pisarskiej.