Księgowy

Każdy słyszał nie raz o pracy o księgowego/księgowej, ale czy tak naprawdę, znamy, czym się zajmuje ten pracownik? Na czym polega praca jako księgowy tak dokładniej?

Księgowy jest osobą, która odpowiada za finanse danej firmy, lub też klientów indywidualnych. Jest to dość skomplikowana praca, gdzie trzeba mieć trzeźwy umysł, przez cały czas. Od tego jak księgowy, będzie dobrze przeliczał finanse, zależy dużo rzeczy w firmie, między innymi, to księgowy zleca wypłaty dla pracowników firmy. Jeśli już poruszony został temat wpłat, to nasuwa się kolejne pytanie, ile zarabia księgowy?

Zarobki na stanowisku księgowego

Wezmę dla przykładu zarobki na stanowisku księgowego w Gdańsku, ponieważ jest to jedno z dość dobrze prosperujących miast. Więc zatem, jeśli chodzi o Gdańsk i zarobki księgowego to wychodzi to mniej więcej od 2500 zł do nawet 15000 zł. Wszystko zależy, czy jest się młodszym, samodzielnym, czy głównym księgowym.

Praca księgowy Gdańsk jest dobrą ofertą pracy, jeśli ma się skończone studia, i odpowiednie kwalifikacje. Nie da się być księgową bez odpowiednio skończonych kursów, czy szkoły. Jeśli myśli się o pracy w księgowości, to najlepiej pójść na kierunki takie jak ekonomia, finanse, czy zarządzanie. Są to dobre studia, po których można się ubiegać o pracę w firmie jako księgowa. Ale również są firmy, którym wystarcza przyjęcie pracownika od razu po technikum czy liceum o profilach zbliżonych jak na studia, czyli na przykład profile ekonomiczne.

Zawsze także w trakcie pracy, można doszkalać się na różnych kursach ekonomicznych, finansowych, by być na bieżąco, z tym co się dzieje obecnie w kraju. Takie staże, czy kursy są bardzo dobrem, gdyż nawet przy zmianie pracy, to dalej są one ważne i dobrze jest je pokazać kolejnemu potencjalnemu pracodawcy. Każde takie doświadczenie jest z korzyścią dla pracownika.

Stopnie w księgowości

Kariera na stanowisku księgowego ma kilka stopni. Na początku jako młodsza księgowa, potem jako samodzielna, a na końcu jako główna księgowa. Oczywiście z każdym awansem wiążą się kolejne nowe wyzwania, ale także co za tym idzie, także większe możliwości finansowe. Praca jako księgowy/księgowa, jest też, na tyle dobra, że jest perspektywiczna, i starcza na długie lata. Zawsze jest zapotrzebowanie na zawód księgowego i jest możliwość pracy w jednej firmie nawet do emerytury, co nie w każdej firmie się zdarza. Oczywiście, także można się również starać później o najwyższe stanowisko, jakim jest dyrektor finansowy. Im jest się lepszym i pilniejszym, jak i w przypadku księgowego dokładnym w swoim zawodzie, tym jest szybsza droga do awansu.

Również dużym plusem takiej pracy, jako księgowy, jest fakt, że przeważnie są to stałe godziny pracy, które trwają mniej więcej między 8, a 16tą. Bardzo rzadko trzeba stawiać się w pracy w sobotę, niedzielę przeważnie są wolne. Jednak trzeba pamiętać, że jest to bardzo odpowiedzialna praca i trzeba być całe 8 godzin skupionym, na tym co się robi, by nie wprowadzić firmę w jakiś błąd. Jednak kolejnym plusem bycia księgowym jest, to, że dużo firm doszkala swoich pracowników i to oni sami wysyłają na różne kursy, które niekiedy wiążą się z wyjazdem poza swoje miasto. Ale także taki kursy prowadzone przez firmę, są w całości przez nią opłacane, gdyż potem zwraca się im to w postaci, jeszcze lepszej i wydajniejszej pracy. Jest to praca praktycznie cały czas siedząca i przed komputerem. Więc warto w tym wszystkim pamiętać o zdrowym trybie życia, i nieprzemęczaniu oczu. Jednak nie da się ukryć, że oczy u księgowego, są bardzo ważnym narzędziem pracy i trzeba o nie należycie dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here