Lecznicze kąpiele - rodzaje, działanie

Jeżeli czujesz, że Twoja kondycja wymaga poprawy, jesteś zmęczony, chcesz wypocząć i zregenerować siły, warto abyś udał się na urlop, w trakcie którego nabierzesz sił. Szczególnie popularną formą podreperowania zdrowia okazują się wczasy lecznicze, jakie umożliwione są w ośrodkach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Istnieje wiele rozmaitych zabiegów, które przeprowadzane są z wykorzystaniem wód leczniczych. Korzystny wpływ wykazuje także torf, również bardzo chętnie stosowany jest w rozlicznych kuracjach. Za wyjątkowo dobrze wpływające na poprawę kondycji zdrowotnej należy uznać rozmaite kąpiele wodne. Wykonywane są płukanki oraz nasiadówki. Ich działanie okazuje się niesamowicie pomocne w zwalczaniu wielorakich typów bólów. O tym, jakiego typu schorzenia i dolegliwości można w ten sposób leczyć, warto zajrzeć w poniższe fragmenty naszego poradnika, gdzie prezentujemy szczegóły leczenia kąpielami.

Kąpiele w wodzie solankowej

Idealnie nadają się do łagodzenia stanów zapalnych. Przydają się osobom z napiętymi mięśniami, powodując ich rozluźnienie. Są bardzo bogate w wartościowe mikroelementy, które wnikają w poszczególne narządy, doprowadzając do łagodzenia występujących w nich stanów zapalnych. Warto wiedzieć, że pozytywny wpływ tej kategorii zabiegów dostrzegalny jest nie tylko w momencie wykonywania kąpieli, ale również przez pewien czas po ich zakończeniu. Konieczne jest, aby po kąpieli solankowej nie wycierać ciała i nie spłukiwać. Realizowane są zarówno kąpiele całkowite – wówczas zanurzamy się cali, po szyję jak również częściowe – zanurzamy tylko wybrane części ciała, które nas bolą, przykładowo bark, rękę, nogę. Ze zdrowotnych kąpieli solankowych można skorzystać w Ciechocinku, Inowrocławiu czy Połczynie-Zdroju.

Domowa kąpiel solankowa

Nie musimy koniecznie udawać się do sanatorium, aby móc wyleczyć się kąpielami solankowymi. Równie dobrze możemy zajrzeć do apteki i poprosić o sól uzdrowiskową. Dostępne są iwonickie czy bocheńskie, które są do zastosowania w domowej wannie. Lejemy do połowy wodę w temperaturze 36 – 38 stopni Celsjusza. W niej rozpuszczamy kilo soli. Lecznicze kąpiele - rodzaje, działanieKąpiąc się, wcieramy solankę w miejsca, w których doskwiera nam ból. Optymalnie, by takich kuracji zażywać przed położeniem się spać, przeważnie 2 lub 3 razy na tydzień.

Nasiadówki z borowiną

Borowina, a więc leczniczy torf jest pełna cennych makro i mikroelementów. Ma także pozytywnie wpływającą na ludzkie ciało krzemionkę, sole oraz enzymy. Zabiegi tej kategorii polepszają ukrwienie oraz działają odżywczo na stawy. Są świetne do rozluźnienia zbyt napiętych mięśni. Nasiadówki wykonujemy z zastosowaniem rozdrobnionego torfu, w postaci papki. Z niego robione są także okłady na wybrane partie ciała. Bardzo popularne z wykorzystaniem borowiny okazują się tzw. półkąpiele oraz fasony borowinowe polegające na sesjach kąpielowych w wysokich wannach, w jakie pacjent wkłada kończyny dolne – do wysokości kolan lub ręce – do łokci. Występują także fasony borowinowe samych stóp bądź dłoni.

Równie skuteczne jest zwalczanie nasiadówkami dolegliwości kręgosłupowych, zwłaszcza odcinka lędźwiowego bądź spraw kobiecych. Wtedy zanurza się od połowy ud do wysokości pępka. Charakteryzowane kuracje przeprowadzane są m.in. w Dusznikach – Zdroju czy Busko-Zdroju.

Zabiegi siarczkowe

Siarka prowadzi do regeneracji zniszczonej chrząstki, dlatego z jej zastosowaniem możliwe jest złagodzenie bólów stawowych i zwiększenie ruchomości. Kąpiele siarczkowe robione są przykładowo w Solcu Zdroju.

Baseny termalne

Woda termalna jest kopalnią minerałów takich jak sód, krzem czy fluor, które przenikają pod wpływem ciepła znacznie intensywniej do ludzkiego organizmu. W ten sposób działają rozgrzewająco – zarówno na skórę, jak i poszczególne organy. Tego rodzaju terapie znakomicie wpływają na bóle stawowe, likwidując problemu z mięśniami i kośćmi. Są też zalecane przy schorzeniach nerek czy pęcherza. Baseny termalne to jednak nie wszystko. Równie dobrze wykonywane są kąpiele z zastosowaniem wody termalnej, w trakcie których całe ciało pacjenta czyjego wybrane części polewa się mocnym strumieniem wody. Popularne są również masaże wirowe – znacznie łagodniejsze niż wyżej wymienione polewanie, U dzieci natomiast robione są tzw. bicze szkockie. Wykonuje się je w Cieplicach, Uniejowie czy Lądku-Zdroju.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here