Wiele osób doświadcza nieprzyjemnego problemu związanego z pojawieniem się kurzajek na ich ciele. Sprawiają one, że czujemy się mniej pewnie, a także wstyd nam pokazać innym miejsca zakażone tym specyficznym wirusem. Jednak współczesna medycyna pozwala na szybkie i trwałe usunięcie tego problemu, nawet u osób naturalnie podatnych na występowanie kurzajek.
Kurzajki – wirusy w skórze, są to właściwie brodawki, pojawiające się u osób, które miały nieprzyjemność zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego (w skrócie zwanym HPV). Brodawki takie mogą występować w różnych miejscach na ciele, głównie na palcach zarówno u rąk, jak i u nóg. Miejsce ich występowania jest uwarunkowane typem wyżej wspomnianego wirusa, ponieważ wyróżniamy zarówno brodawki zwykłe, powodowane wirusem HPV-2, czy HPV-4, ale i brodawki stóp, do których powstawania przyczynia się wirus HPV-1. Występuje także kilka innych typów brodawek, jednak nie są one tak często spotykane.
Jak radzić sobie z kurzajkami? Sposobów leczenia brodawek jest wiele, głównie jest to krioterapia, czyli działanie na miejsce występowania kurzajki ciekłym azotem, którą można przeprowadzić zarówno w domu jak i udając się do lekarza dermatologa. Innym sposobem na poradzenie sobie z tymi zmianami skórnymi jest usunięcie chirurgiczne, czyli po prostu wycięcie takiej brodawki, na przykład za pomocą skalpela. Rzadziej zalecane przez lekarzy jest potraktowanie zmian metodami chemicznymi, między innymi kwasem salicylowym. Można również spotkać się z zastosowaniem medycyny ludowej przy leczeniu kurzajek, jednak nie zawsze jest ona skuteczna i takie substancje jak sok z jaskółczego ziela działają raczej we wstępnych fazach powstawania brodawki.
Niestety każdy z nas jest narażony na zarażenie wirusem, powodującym powstawanie nieprzyjemnych brodawek, które na szczęście oprócz złego wyglądu nie są bolesne ani nie stanowią żadnego zagrożenia. Jednak aby tego uniknąć powinniśmy uważać gdy w miejscach publicznych dotykamy różnych powierzchni gołą skórą, zwłaszcza jeżeli nasza odporność jest osłabiona.