Litografia jako pomysł na pustą ścianę w salonie

Ściany posiadają niezwykły potencjał aranżacyjny, który często nie jest wykorzystywany. Umiejętne ozdobienie nawet jednej ściany stworzy w salonie niepowtarzalny klimat i podkreśli jego wystrój. Litografia to sposób na pustą ścianę w salonie, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom oryginalnych i kreatywnych rozwiązań aranżacyjnych.

Czym jest litografia?

Litografia to technika druku płaskiego. Rysunek wykonuje się na litograficznym kamieniu wapiennym za pomocą specjalnego tuszu bądź kredy. Tworzy się go podobnie jak na zwykłej kartce papieru. Odbijany rysunek znajduje się idealnie na tym samym poziomie co forma, na której jest wykonywany. Kamień zostaje pokryty roztworem azotowego kwasu z dodatkiem gumy arabskiej, czyli naturalnego surowca wytwarzanego z gałęzi i pni drzew, zwykle akacji. Aby stworzyć dobitkę rysunku, jego powierzchnię zwilża się wodą i pokrywa dość tłustą farbą, którą chłoną jedynie wcześniej zarysowane miejsca.

Istnieje także możliwość poddania kamienia dodatkowej obróbce. Wówczas powstają równie oryginalne i kreatywne dekoracje, np.: kwasoryty, do tworzenia których wykorzystuje się kwasy, czy kamienioryty, gdzie formą drukową jest litograficzny kamień z wyżłobionym rysunkiem, odpowiednio do tego przeznaczonymi narzędziami.

Technika pozwala tworzyć bardzo trwałe ozdoby na ściany, które posiadają wyjątkowe walory malarskie, dlatego litografia jest często wykorzystywana w domach i mieszkaniach. Świetnie sprawdzi się jako oryginalny element dekoracyjny, np. pustej ściany w salonie.

Aranżacja wnętrz za pomocą litografii

Wystarczy powiesić obraz na ścianie, aby pusta ściana nabrała zupełnie innego wyrazu. Obrazy wykonane techniką litografii prezentują się wyjątkowo oryginalnie i stanowią ciekawą ozdobę salonu, niezależnie od stylu, w jakim został umeblowany. Wnętrze, w którym na ścianach wiszą ozdoby, staje się bardziej przytulne, swojskie i domowe. Dodają charakteru, ożywiają i w zależności od motywu znajdującego się na obrazach, również tworzą specyficzny klimat.

Na rynku polskim wybór litografii jest bardzo duży, dlatego z pewnością każdy, kto myśli o kreatywnej aranżacji wnętrz w swoim domu, znajdzie coś dla siebie. Prace zwykle znajdują się na aukcjach internetowych bądź bezpośrednio w galeriach. Litografia świetnie sprawdzi się, gdy zależy nam, aby powiesić na ścianie w salonie pracę znanego artysty, np.: Pabla Picassa. Dodatkowo jeden kamień można użytkować przez wiele lat, ponieważ wystarczy go jedynie oszlifować, a następnie stworzyć na nim całkowicie nowy rysunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here