Logopedia w twoim domu, czyli jak kształtować rozwój mowy u dziecka

Umiejętność mowy to jedna z najcenniejszych zdolności w życiu. To właśnie za jej pomocą jesteśmy w stanie porozumiewać się z otaczającym nas światem, opisywać pojawiające się dookoła zjawiska, a także wyrażać emocje. Przyjmuje się, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a umiejętność komunikacji kształtuje się według ściśle określonych faz rozwojowych w pierwszych latach życia. Co zatem mogą zrobić rodzice, aby stymulować mowę malucha?

Pierwsze odgłosy 

Krzyk to pierwszy jasny komunikat wydawany przez noworodka świadczący o prawidłowej budowie narządów mowy i słuchu. Należy jednak pamiętać, że poprawna umiejętność komunikowania się jest uwarunkowana właśnie rozwojem słuchu. Jednak z drugiej strony prawidłowe rozpoznawanie przez malucha otaczających go dźwięków nie wystarczy, aby zaczął on mówić. Co więc będzie przydatne w tym przypadku? Z pewnością domowa logopedia, czyli ogromne zaangażowanie ze strony rodzica, które przełoży się na kształtowanie rozwoju mowy. 

Jak stymulować mowę dziecka? 

Jak stymulować mowę dziecka

1. Mów jak najczęściej 

Jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko mało rozumie i nie widzisz sensu, by tłumaczyć mu co się wokół niego dzieje, jesteś w błędzie. Warto mówić do malucha jak najczęściej, opowiadać co robimy, nazywać rzeczy i przedmioty znajdujące się wokół niego. Dzięki tym najprostszym działaniom malec zacznie o wiele szybciej mówić, a jego zasób słownictwa będzie lepiej rozwinięty. 

2. Książka – nieoceniony przyjaciel 

Już od pierwszych tygodni życia warto sięgać po książki przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Potencjał opowiadań może zostać wykorzystany podwójnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprócz czytania przybliżać maluchowi świat bajek znajdujący się na ilustracjach. 

3. Zabawa na całego 

Umiejętności komunikacyjne można rozwijać nie tylko poprzez mówienie. Logopedzi zalecają także różnego rodzaju gry i zabawy, które angażują wszystkie zmysły dziecka. Mowa tu m.in. o: kołysankach, zabawach werbalno-dotykowych, wierszykach czy piosenkach. Wszystkie wyżej wymienione rozrywki językowe sprawiają, że maluch szybciej powtarza wielokrotnie usłyszane słowa. 

4. Ucz dziecko dźwięków 

W nauce dźwięków idealnie sprawdzą się wierszyki z dużą ilością wyrazów dźwiękonaśladowczych. Proste zwroty typu “miau”, “hau” czy “kwa” to jedne z pierwszych kroków dzieci w świecie mowy. Powtarzanie słów prostych piosenek ćwiczy pamięć słuchową, a także rozwija wyobraźnię. 

5. Ilustruj to, co opowiadasz 

W trakcie opowiadania lub recytowania maluchowi wierszy rysuj symboliczne obrazki. Ilustrowane opowiadania ułatwiają dziecku zrozumienie tego, co próbujesz mu przekazać. Podczas rysowania każdy z nas odruchowo wypowiada się wolniej, dzięki temu dziecku o wiele łatwiej jest zrozumieć to, co mówi rodzic. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby malować razem. Bliski kontakt zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa. 

6. Nie poprawiaj 

Praktycznie każde pierwsze słowo wypowiedziane przez naszą pociechę będzie zniekształcone. Jednak nie powinniśmy za każdym razem poprawiać formułowanych przez dziecko słów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pochwalenie malucha za aktywność i podejmowane próby. 

7. Pytaj 

Staraj się zadawać proste pytania, które prowokują do mówienia. Jeśli zauważysz, że maluch nie zna odpowiedzi lub ma problem z wypowiedzeniem się, spróbuj w subtelny sposób pomóc. Jednak w żadnym wypadku nie udzielaj jej za niego. Po prostu daj mu szansę na zastanowienie się. 

Jak widać na powyższych przykładach logopedia w warunkach domowych może być lekka, łatwa i przyjemna, a przede wszystkim skuteczna. Każdy rodzic jest w stanie wpłynąć na prawidłowy rozwój mowy swojego dziecka. Kształtowanie wymowy malca jest szczególnie  ważne w kwestii przyszłych sukcesów szkolnych oraz dobrych relacji z rówieśnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here