O wyborze mieszkania decyduje wiele czynników. Wśród nich wymienić można łatwy dostęp do centrum miasta i oferowanych przez nie rozrywek, cenę nieruchomości czy nawet wygląd budynku wielorodzinnego, do którego nabywca zamierza się wprowadzić. Eksperci od rynku nieruchomości zwracają uwagę na lokalizację mieszkania jako jeden z najbardziej istotnych kryteriów.

Dlaczego dobrze mieszka się w Gdańsku?

Według badania przeprowadzonego przez portal Otodom.pl, Gdańsk należy do czołówki miast, których mieszkańcy poleciliby swoją okolicę znajomym. Współczynnik rekomendacji osiągnął tu poziom 16,6 w skali od -100 do 100, gdzie ogólnopolska średnia wyniosła -4,3. Miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce setki najchętniej polecanych polskich miejscowości, a na jego atrakcyjność wpływa z pewnością położenie nad morzem, duża liczba cennych historycznych zabytków czy bliskość kaszubskich jezior. Według innego badania, przeprowadzonego przez Uniwersytet Gdański, aż 80% mieszkańców miasta mówi o sobie jako o osobach względnie szczęśliwych. Oczywiście piękne zabytki i atrakcyjne położenie to nie wszystko – dobra sytuacja na rynku pracy oraz bogata oferta kulturalna również wpływają na zadowolenie mieszkańców. Ciągle też powstają nowe mieszkania w Gdańsku. Które dzielnice są najbardziej atrakcyjne?

Prężnie rozwijające się dzielnice

Wyniki wspomnianego wyżej badania wykazały, że najbardziej szczęśliwi są mieszkańcy obszarów położonych poza obwodnicą Trójmiasta, a więc dzielnic Matarnia, Osowa i Kokoszki. Ich mieszkańcy to głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni i optymistycznie patrzący w przyszłość. Powstaje tu wiele nowych inwestycji mieszkaniowych realizowanych m. in. przez firmę RAI. Oczywiście wiele zależy od oczekiwań nabywców mieszkań. Osoby ceniące nade wszystko bliskość plaży czy ścieżek rowerowych, a także łatwy dojazd do centrum biznesowego lub uczelni, najchętniej wybierać będą takie dzielnice, jak Przymorze, Zaspa czy Oliwa. Nowe osiedla położone za obwodnicą z kolei spełnią oczekiwania mieszkańców, dla których istotne znaczenie ma nowoczesne budownictwo z wykończeniem o wysokim standardzie. Deweloperzy realizujący inwestycje w tych dzielnicach dbają także o otoczenie – osiedle Junony 25 zapewnia mieszkańcom dostęp do specjalnie zaprojektowanych przestrzeni zielonych, a bliskość centrum handlowego, żłobków, przedszkoli, siłowni i restauracji również wpływa na komfort życia. Warto też wspomnieć, że Osowa należy do dzielnic uważanych przez mieszkańców za bezpieczne, co wykazała ankieta przeprowadzona przez portal Otodom.

Jak wybierać mieszkanie?

Wybór mieszkania z pewnością nie należy do najłatwiejszych decyzji. Chociaż do najważniejszych kryteriów wpływających na atrakcyjność nieruchomości należy z pewnością lokalizacja, warto też zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie i dostępną infrastrukturę. Niemałe znaczenie ma też wygląd samego budynku. Na szczęście obecnie każdy dobry deweloper dba o najmniejszy nawet szczegół i oferuje swoim klientom nie tylko wysoki standard mieszkań, ale też przestrzeni wspólnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here