Instrumenty perkusyjne są popularne od wielu stuleci. Dźwięk wydobywa się z nich dzięki drganiom powstającym pod wpływem uderzenia w odpowiednią część instrumentu. Marakasy to perkusyjny instrument muzyczny, należący do idiofonów, czyli instrumentów samodźwięcznych. Inna nazwa to gruchawki lub grzechotki. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, a w Europie pojawiły się w latach trzydziestych dwudziestego wieku.
Grzechotki w muzyce
Jest to instrument wykorzystywany przez zespoły grające muzykę latynoamerykańską i nie tylko. Dźwięk jaki wydają, to rytmiczny szum, który wzbogaca i napędza rytm. Aby grać na marakasami nie trzeba się uczyć muzyki, wystarczą dobre chęci i poczucie rytmu. Jest to instrument, który tworzy linię rytmiczną w tańcach takich jak cza-cza, rumba, czy mamba. Znalazł on też swe miejsce w europejskiej muzyce jazzowej, popularnej i tanecznej. Muzycy profesjonalni, którzy chcą wzbogacić brzmienie wykonywanej muzyki, sięgają często po ten egzotyczny instrument.
W odległych czasach szum wydawany przez tykwy wypełnione twardymi ziarnami lub kamykami towarzyszył Indianom południowoamerykańskim podczas obrzędów religijnych i tańca. Marakasy mogą towarzyszyć soliście, a w większym składzie podkreślają grę perkusisty. Grzechotki sprawdzą się tam, gdzie liczy się ciekawe brzmienie. Są one uważane za peruwiański instrument ludowy.
Konstrukcja grzechotek
Jest to instrument, który można wykonać samodzielnie. Składa się on z puszki rezonansowej, w której znajdują się twarde i drobne przedmioty. Mogą to być nasiona, śrut lub drobne kamyczki, które wydają charakterystyczny szelest podczas potrząsania. Puszka jest osadzona na drewnianym trzonku. Pusty orzech kokosowy, dynia lub tykwa posłużyły za puszkę rezonansową w pierwszych marakasach. Dzisiaj instrument ten można dostać w sklepach muzycznych. Jest on wykonany z plastiku i drewna. Dobrze zaopatrzone sklepy muzyczne posiadają w swej ofercie kilka rodzajów grzechotek. Różnica między nimi polega na wielkości instrumentu i zawartości, co przekłada się na różnice w brzmieniu. Niektórzy muzycy lubiący eksperymentować umieszczają drobny lub grubszy śrut, czy też nasiona w puszkach po napojach.
Kolorowe marakasy wykonane z lakierowanego drewna są przeznaczone dla najmłodszych. Wykorzystuje się je w zabawach muzycznych, podczas których rozwija się u dzieci poczucie rytmu i koordynacja ruchu. Dzięki grzechotkom starsze dzieci mogą rozwijać uzdolnienia artystyczne i realizować się podczas występów i gry na nich. Marakasy przypominające postacie zwierzątek mogą stać się świetną zabawką dla malucha.