rower

Mieszkańcy polskich miast coraz częściej chcą iść śladem naszych europejskich sąsiadów, czyli dojeżdżać do pracy w sposób ekologiczny i tani. W niektórych stolicach dotarcie do pracy samochodem jest wręcz negatywnie odbierane. Polacy kierują się nie tylko względami eko, ale również kosztem i czasem przejazdu. Niektóre odcinki w mieście można szybciej pokonać, idąc na piechotę niż jadąc autem. Wszechobecne korki zabierają nam zbyt dużo cennego czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na odpoczynek.

Dojazd do pracy rowerem

Nasi dziadkowie i babcie byli przyzwyczajeni do tego, że do sklepu czy lekarza jechało się rowerem. Często po prostu nie mieli innego pojazdu do dyspozycji. W dzisiejszych czasach rowery znów zyskują na popularności. Są stosunkowo tanie w zakupie, łatwe w obsłudze i przechowywaniu. W większości miejscowości powstają dobrej jakości trasy rowerowe. Wszystko to sprawia, że nawet pracownicy biur i urzędów coraz częściej docierają do pracy rowerem. Widok pani w garsonce lub pana w garniturze jadących rowerem nikogo już zbytnio nie dziwi.

Zwiększone zainteresowanie rowerami wynika także z tego, że producenci jednośladów oferują naprawdę szeroki wybór wygodnych w użytkowaniu produktów. Polska marka rowerowa Romet proponuje specjalną kolekcję o nazwie City. Tego rodzaju rowery są zaprojektowane z myślą o jeździe w mieście. Są wyposażone w wygodne obszerne siodełko, profilowaną kierownicę, przerzutki i amortyzatory, które sprawdzają się podczas pokonywania krawężników lub nierówności. 

Modele z kolekcji City prezentują się niezwykle stylowo. Dla przykładu rower damski dostępny jest w kilku atrakcyjnych wariantach kolorystycznych (np. róż, biel lub beż) i posiada białe opony. Oczywiście w opcji są także rowery w ciemniejszych barwach. Co istotne, rowery Romet są wyposażone w takie akcesoria, jak: stopka, koszyk na kierownicę, bagażnik, lampki, błotniki, dzwonek.

Dojazd do pracy autobusem lub tramwajem

Współczesny transport publiczny również ma wiele do zaoferowania. Zakłady komunikacyjne unowocześniają swój tabor. Pojazdy są nowsze, wygodniejsze i wyposażone w Internet. Podczas jazdy autobusem lub tramwajem mamy czas na przeczytanie gazety bądź rozmowę z współtowarzyszami podróży. Komunikacja miejska to fajna alternatywa dla roweru w okresie jesienno-zimowym.

Warto dokładniej przyglądnąć się ofercie lokalnego przewoźnika. W niektórych miastach mieszkańcy mogą korzystać z darmowych lub ulgowych przejazdów (np. dla krwiodawców). Jeśli opłata jest wymagana, to godnym polecenia rozwiązaniem jest zakup biletu miesięcznego lub okresowego.

Wspólny dojazd do pracy

Ekologiczny i ekonomiczny dojazd do pracy jest możliwy także wtedy, gdy zakład pracy znajduje się w miejscu trudnodostępnym (np. na peryferiach miasta). Wystarczy zrobić rozeznanie w pracy i porozmawiać z osobami, które mieszkają w tej samej okolicy co my. Umowa pomiędzy dojeżdżającymi może przybierać różne wersje.

Współpracownicy mogą dogadać się, że tylko jeden z nich będzie wykorzystywał do przejazdu swój samochód, a koszt paliwa będzie miesięcznie rozbijany po połowie. Drugą opcją jest porozumienie, które polega na tym, że podwózka odbywa się naprzemiennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here