Modne lampy wiszące

Odpowiedni wybór lampy nie tylko spowoduje, że nasze mieszkanie będzie wyglądać ładniej, ale też pozwoli wyeksponować walory każdego pokoju oraz ukazać styl, oraz głębię kolorów i dodatków użytych w aranżacji wnętrza. Wszystko zależy tu od samej lampy oraz kąta padania światła, jednak najkorzystniejsze wrażenie zazwyczaj robią modne lampy wiszące.

Lampa wisząca powinna być przede wszystkim dostosowana do wielkości pomieszczenia i czynności, do jakich zostało ono przewidziane. Kiedy wybieramy na przykład lampę do gabinetu, to powinno zostać tam zamocowane jasne i mocne światło. Pobudza ono i mobilizuje nas do pracy. Jednak w sypialni dużo korzystniej jest wybrać wiszącą lampę z przyciemnianym światłem, które nadaję pomieszczeniu odpowiedni charakter i nastrój. Ważne jest też miejsce umocowania lampy. Przyjęło się sądzić, że lampa powinna wisieć na samym środku sufitu. Jednak w nowoczesnych aranżacjach coraz częściej lampa wisząca jest umocowana nad stołem, który nie zawsze stoi na środku pokoju lub nad łóżkiem, które również nie musi być w centrum pomieszczenia. Modnym zabiegiem jest też dostosowanie wysokości klosza do samego pomieszczenia. Zasada, jaka tu obowiązuje, jest stosunkowo prosta. Im mniejsze pomieszczenie, tym niżej mogą znajdować się klosze, ponieważ wtedy światło jest bardziej intensywne, ale ma mniej przedmiotów do oświetlenia. Kiedy pomieszczenie jest duże, to istnieje potrzeba oświetlenia większej ilości mebli i przedmiotów. Wtedy lampa musi zostać odpowiednio podniesiona. Jeżeli zawiesimy ją jednak zbyt wysoko, to pokój będzie robił wrażenie niedoświetlonego. Skutecznie zepsujemy wtedy każdą aranżację pomieszczenia, a sama lampa stanie się praktycznie niezauważalna w pokoju.

Współczesne modne lampy wiszące są wykonywane z mosiądzu, aluminium, hartowanej stali albo szkła. W modzie nieustannie jest też złoto oraz srebro. Jeśli chodzi o ozdoby, to te sprawdzą się w pokojach mieszkalnych, a zwłaszcza w salonie. Jednak jeśli chodzi o pomieszczenia użytkowe takie jak kuchnia, przedpokój czy łazienka, to raczej należy z nich zrezygnować. Tutaj lampa tym bardziej praktyczna, im prostsza z wyglądu. Klosze powinny być wykonane z materiału albo tworzywa odpornego na wilgoć i podwyższone temperatury. Lampa powinna być też dostosowana do stylu, w jakim zaaranżowane zostało mieszkanie. Olbrzymie, przytłaczające lampy wiszące, będą koszmarnie wyglądać w mieszkaniu w stylu skandynawskim, a niewielkie surowe lampy nie sprawdzą się, kiedy mamy do czynienia z wnętrzami umeblowanymi na wzór śródziemnomorski. Jeśli chodzi o kolory, to mamy tu pełną dowolność. Już dawno minęły czasy, kiedy istniało kilka modnych kolorów i w określonej palecie poruszali się wszyscy. Oczywiście jednakowo czerń jak też biel, są nadal modne w architekturze, ale coraz częściej lampy ozdabia się pastelowymi barwami. Kolor lampy wiszącej powinien być też dostosowany do tego, jakim zostały pomalowane ściany oraz koloru samych mebli. Nie sprawdza się tutaj w większości przypadków zasada kontrastu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here