Lodówka do zabudowy to sprzęt, którego zakup rozważa wiele osób urządzających kuchnię. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, musisz porównać je pod kątem wielu istotnych parametrów. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Jeśli chodzi o kwestię estetyki, z lodówką do zabudowy jest dużo łatwiej niż z modelem wolnostojącym. Urządzenie zostanie bowiem „opakowane”, a ostateczny efekt będzie zależał wyłącznie od rodzaju zastosowanych frontów. W przypadku lodówki do zabudowy liczy się więc przede wszystkim jej „wnętrze”.
-
Klasa efektywności energetycznej
Szacuje się, że chłodziarka z zamrażarką zużywa około 20 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej w całym domu. Pobór prądu przez lodówkę będzie nieco mniejszy, ale mimo wszystko warto zwrócić uwagę na prezentowaną przez sprzęt klasę efektywności energetycznej.
Im wyższa klasa, tym większa oszczędność. Najbardziej energooszczędne są modele klasy A++, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 40 proc. zużywanego prądu.
-
Optymalne wymiary
Przy wyborze lodówki do zabudowy, trzeba wziąć pod uwagę wymiary zewnętrzne. Sprzęt musi bowiem zmieścić się w wyznaczone miejsce. Czasami może okazać się, że zaledwie 1-2 cm mogą zrobić sporą różnicę.
-
Pojemność użytkowa
Wymiary zewnętrzne lodówki nie zawsze idą w parze z pojemnością użytkową. Może się okazać, że pozornie duży sprzęt jest mniej pojemny niż urządzenie o kilka centymetrów mniejsze.
Wybierając lodówkę do zabudowy, weź pod uwagę także liczbę domowników. Przyjmuje się, że optymalna pojemność urządzenia dla dwuosobowej rodziny wynosi ok. 150 l. W przypadku każdego kolejnego domownika należy doliczyć ok. 30 l.
-
Zastosowane technologie
Wydajna i oszczędna praca lodówki do zabudowy zależy również od zastosowanych technologii. Absolutną podstawą jest system automatycznego odszraniania tylnej ściany chłodziarki – na szczęście takie rozwiązania stosowane są właściwie w każdym nowoczesnym sprzęcie.
Inne przydatne technologie to m.in.:
- SuperCool pozwala na szybkie chłodzenie świeżo umieszczonych produktów poprzez obniżenie temperatury wnętrza i utrzymywanie jej przez ok. 12 godzin.
- PowerCooling – np. w lodówkach Liebherr wbudowany w drzwi wentylator uruchamia się natychmiast, zapobiegając utracie chłodnego powietrza
- BioFresh pozwala na zachowanie walorów odżywczych oraz smakowych warzyw i owoców, ryb i nabiału przez dłuższy okres
Dodatkowe funkcje
Lodówka do zabudowy powinna być maksymalnie praktyczna. Poza wspomnianymi wyżej technologiami, przydatne mogą okazać się dodatkowe funkcje.
- Alarm drzwi – urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy, gdy drzwi pozostają otwarte przez dłuższy czas (takie funkcje mają lodówki do zabudowy Liebherr).
- Zabezpieczenie przed dziećmi – blokada pozwala uniknąć przypadkowego wyłączenia sprzętu lub zmiany ustawień temperatury.
- Elektroniczny system sterowania – umożliwia precyzyjne dostosowanie temperatury chłodzenia.
Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi
Kupując lodówkę do zabudowy, zwróć uwagę na kierunek otwierania drzwi. Wybierz model, który będzie pasował do miejsca ustawienia lub… zdecyduj się na urządzenie dające możliwość swobodnej zmiany kierunku otwierania drzwi.
Im więcej parametrów weźmiesz pod uwagę, wybrana lodówka do zabudowy jeszcze lepiej wpisze się w Twoje oczekiwania. Dlatego dokładnie przemyśl swój wybór, dzięki czemu sprzęt będzie maksymalnie funkcjonalny.