Firany i zasłony to piękna ozdoba okien w mieszkaniu i domu. Nic dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Potrafią zupełnie zmienić wystrój wnętrza, dodają mu przytulności i elegancji. Wybór firanek i zasłon jest jednak ogromny – różnią się nie tylko kolorem, ale także tkaniną, długością, przeznaczeniem. Które z tych cech są najbardziej istotne podczas kupna?
Przy kupnie firan i zasłon warto wziąć pod uwagę tkaniny, z których zostały uszyte, poziom zaciemniania wnętrz (zasłony blackout), instrukcje producenta odnośnie prania, a także dopasowanie długości i szerokości do rozmiaru okna. Piękne zasłony to zawsze wspaniała ozdoba wnętrza, podobnie jak firana zmiękczająca światło i nadająca pomieszczeniu przyjemną poświatę. Przed zakupem warto się nieco przygotować i sprawdzić, co oferują nam sklepy.
Firany i zasłony: pranie i prasowanie
Zaczniemy od najbardziej praktycznej rzeczy związanej z posiadaniem w domu firanek i zasłon: prania i prasowania. Nawet najpiękniejsza zasłona stanie się naszym osobistym wrogiem, jeśli będzie trudno ją wyprać, będzie się gniotła i długa schła. Z tego powodu zwracajmy uwagę na materiał wykonania oraz oznaczenia na metkach. Czy można je prać w pralce czy tylko ręcznie? Czy można wirować i prasować? Większość zasłon z bawełny czy poliestru możemy wygodnie wyprać w pralce, a po dobrym odwirowaniu i rozwieszeniu nie będzie trzeba ich dodatkowo prasować. Więcej problemów mogą sprawiać zasłony z weluru. Są niezwykle piękne, to fakt, ale ciężkie i dłużej schną.
W przypadku prania firanek sytuacja jest lepsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Większość nowoczesnych pralek posiada specjalne programy do prania firanek lub tkanin delikatnych. Możemy także wyłączyć wirowanie lub zmniejszyć jego prędkość i suszyć firanki w pełnym słońcu na balkonie. Nie zalecane jest z kolei suszenie w suszarkach bębnowych – firanki mogą się wówczas poniszczyć albo skurczyć.
Firany i zasłony: siła zaciemnienia
Przy wyborze firan i zasłon na pewno warto patrzeć na możliwość zaciemniania. Mogą być to delikatne firanki z woalu, który tylko delikatnie rozpraszają światło, ale nie ograniczają jego dostępu do pomieszczenia – te sprawdzą się np. w salonie. Z kolei do sypialni coraz chętniej kupowane są firanki i zasłony zaciemniające blackout. Uszyte są z trzech warstw tkaniny, przez co zapewniają krycie na poziomie 80-100%, a w konsekwencji – dużą intymność i poczucie bezpieczeństwa. Taka zasłona to dobry zakup także do mocno nagrzewających się pomieszczeń.
Do salonu warto wybrać komplet pasujących firan i zasłon i stworzyć piękną dekorację całego okna. To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, więc jeśli kochasz eleganckie wnętrze to można poszaleć. Wspomniane już zasłony welurowe dadzą prawdziwy efekt WOW. W sklepie Hurtownia tekstyliów Paulina kupisz je w delikatnych modnych kolorach: pudrowy róż, miętowy, szary. Hurtownia Paulina oferuje także ciekawe zasłony welurowy z kryształkami – coś do wnętrz urządzonych stylu glamour.
Firany i zasłony: jak dobrać rozmiar?
Firanki i zasłony oferowane są w wielu długościach: do podłogi, do parapetu, sięgające poniżej linii parapetu, a także jako firanki zazdrostki. Krótsze na pewno lepiej sprawdzą się w kuchni czy w łazience, dłuższe – w sypialni i salonie, a także tam gdzie narażone są na niszczycielskie zapędy rozbrykanych dzieci oraz zwierząt 😉 Wybierając z kolei zasłony do ziemi możemy pokusić się o długie, układające się na podłodzie połacie tkaniny, co wygląda niezwykle elegancko. Jeśli jednak wolimy praktycyzm – zamówmy je na wymiar lub zanieśmy do przeróbki, tak aby sięgały ok 1,5-2 cm ponad podłogę.
Ponadto pamiętajmy o zasadzie, że do małych okien dobieramy raczej proste i jasne tkaniny firanek i zasłon, a do dużych – możemy sobie pozwolić na bardziej dekoracyjne wzory. Kupując firanki i zasłony pamiętajmy także, że jeśli chcemy je mocno zmarszczyć podczas zawieszania powierzchnia ich powinna być odpowiednie większa.