Ciągła utrata włosów może świadczyć o tym, że w naszym organizmie brakuje nam cynku, witaminy A oraz żelaza. To także sygnał wskazujący na kłopoty z niedoborem aminokwasów. Tak jest w szczególności w porze wiosennej i taki stan dotyka wielu osób, w szczególności panie. Jeżeli natomiast zmieni się sezon, a wyżej wymienione symptomy nie miną, problem może być głębszy. Co wtedy zrobić?
Niezbędne jest wówczas poddanie się specjalistycznej, pierwiastkowej analizie włosa. Takie fachowe badanie wykonywane jest przez specjalistów zwanych trychologami, a więc lekarzy od włosów. Dzięki temu mamy możliwość jednoznacznego określenia, co jest powodem nadmiernego wypadania czy łamania się naszych kosmyków. Nierzadko możliwe jest za pośrednictwem przebadania włosa ustalenie wielu poważnych schorzeń natury medycznej, które za tym stoją. Co ciekawe, jeżeli wykonana zostanie gruntowna analiza włosa, możliwe okazuje się wykrycie w organizmie człowieka nawet obecność narkotyków – i to nie na chwilę obecną, ale i sprzed okresu kilku miesięcy od ich wzięcia.
Leczenie u trychologa
Zacznijmy od etymologii słowa trycholog. Jest to pojęcie wywodzące się z języka greckiego, zaczerpnięte od słowa „trichos”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „włosy”. Eksperci z tej dziedziny trudnią się zwalczaniem kłopotów skóry głowy. Ponadto eliminują również problemy z włosami – nadmierne wypadanie, łojotok i wynikający z tego łupież czy łysienie. Poprzez działanie trychologa można znaleźć w organizmie rozmaite rodzaje problemów natury zdrowotnej. Nierzadko winne temu są anemia czy też dolegliwości tarczycowe.
Jak to działa?
Trycholog rozpoczyna swój wywiad poprzez oglądnięcie skóry głowy. By było to dokładniej zrealizowane, konieczne jest zastosowanie kamery trychologicznej, jaka pozwala na maksymalną precyzję. W ten sposób specjalista otrzymuje przybliżenie badanych miejsc 200-krotnie, a w niektórych przypadkach nawet 400-krotnie. Badanie opiera się na przyjrzeniu się cebulkom włosowym, w jakim są one stanie oraz określeniu proporcji kosmyków w określonych stadiach cyklu włosowego. Mowa tu o następujących fazach: anagen-wzrastające, katagen – na etapie spoczynku i telogen – obumierające. Zakłócić prawidłowy wynik badania mogą natomiast rozmaite zabiegi fryzjerskie takie jak trwała ondulacja, balejaż czy farbowanie. Warto wstrzymać się od nich na okres pół miesiąca przed wizytą u trychologa.
Pierwiastkowa analiza włosa
W granicach między 100 a 300 zł wyniesie nas pierwiastkowa analiza włosa, jaka jest jeszcze inną formą diagnozowania. Polega ona na tym, że z kilku miejsc z tylnej części głowy ekspert w dziedzinie trychologii pobiera włosy – także niefarbowane i niepoddawane chemicznym zabiegom – a następnie określa zawarte w nich ilości pierwiastków. Pod lupę brane są mikroelementy i makroelementy. Specjalista może ustalić między innymi obecność pozytywnych, ale też i negatywnie oddziałujących na organizm składników, takich jak chrom, lit, magnez, sód czy siarka, lecz także asrsen, glin, ołów, rtęć, kadm.
Badanie trichogramowe
Trichogramem określa się analizowanie włosów pod mikroskopem. W ten sposób dajemy radę ustalić powody na przykład zbyt szybkiego łysienia. Pobiera się tu ok. 50 – 100 kosmyków, które poddawane są analizom. Niedopuszczalne jest mycie włosów na trzy dni przed wykonaniem badania. Jeżeli włosy są farbowane, to ich odrost musi wynieść 2 cm. Cena takiego zabiegu to generalnie miedzy 100 a 200 zł.