Najlepsze domowe sposoby na opuchnięte nogi

Borykasz się z kłopotami z opuchniętymi nogami? A może czujesz coraz częściej, że masz obrzmiałe kostki lub stopy? Kiedyś wydawało się, że jest to problem głównie ludzi starszych, dzisiaj natomiast – gdy tak szeroko rozpowszechniony jest siedzący tryb życia, staje się to przypadłością społeczną, atakującą niezależnie od wieku.

Opuchnięte kończyny dolne są wynikiem nagromadzenia się w stopach, kostkach bądź łydkach płynu, a więc obrzęki. W poważniejszych przypadkach ból jest tak intensywny, iż odczuwany jest nawet w okolicy ud. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod unikania opuchlizn kończyn. Jakie to sposoby?

Niekrępujący strój

Ubrania jakie na siebie przywdziewamy muszą być luźne. Nie mogą być za ciasne. Nie jest również wskazane ubieranie podwiązek, które uniemożliwiają właściwe krążenie krwi.

Nietycie

Musimy również kontrolować wagę ciała. Jeżeli chcemy uniknąć opuchlizn nóg na stałe, trzeba zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Pozbycie się kilku niepotrzebnych kilogramów, zwłaszcza z górnych fragmentów sylwetki umożliwia zlikwidowanie charakterystycznego nacisku na nogi. W ten sposób rzadziej tworzą się stany zapalne, a w kończynach nie gromadzi się płyn, czyli brak doskwierających obrzęków.

Olejki eteryczne

Zastosowanie olejków przynosi dużą ulgę, działają one relaksacyjnie oraz odprężająco, likwidując nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg, a także przyczyniając się do zmniejszenia opuchlizny. Najbardziej polecane są te z grejpfruta. Dodajemy kilka kropel aromatycznego preparatu do wanny i bierzemy kąpiel. Najlepsze domowe sposoby na opuchnięte nogi

Joga

Nic nie działa tak dobrze na łagodzenie obrzęków nóg jak ćwiczenia jogi. Ułatwiają one krążenie i poprawiają kondycję fizyczną. Nie ma żadnych przeciwwskazań do ćwiczenia jogi i to w zasadzie w każdym wieku, bez wyjątku.

Ćwiczenia

Systematycznie poddając nogi aktywnościom fizycznym takim jak pływanie na basenie, robienie przysiadów, bieganie, dynamiczne spacerowanie, a nawet zwyczajne unoszenie się na wodzie pozwala na zredukowanie ciśnienia w kończynach dolnych. Wówczas nie ma powodu do pojawienia się opuchlizny. Nie chodzi o to, aby od razu uprawiać sport zawodowo, ale żeby w ogóle się poruszać. Wystarczą na początek bardzo proste zestawy ćwiczeń, w tym – kładzenie się z uniesionymi nogami. Możemy je oprzeć o krzesło, ścianę, a nawet wyłożyć poduszkę, tak aby kończyny znalazły się ponad sercem. Wystarczy pół godziny takiego relaksu i do obrzęków nie powinno dochodzić. Ten banalny zabieg zaleca się powtarzać trzy razy dziennie.

Suplementacja

Często powodem opuchnięcia nóg jest brak odpowiednich składników w organizmie. Przeważnie chodzi o braki magnezu. Potrzeba ok. 350 mg tego elementu w dziennej diecie. Zanim jednak zaczniemy się suplementować samodzielnie, skonsultujmy się ze specjalistą.

Mniej soli

Ograniczenie soli przynosi bardzo dużą poprawę stanu nóg. Zaleca się rezygnację ze zbyt słonych produktów, jak i dodawanie do samodzielnie przygotowywanych posiłków niewielkie ilości soli kuchennej. Jej nadmiar prowadzi do gromadzenia się płynów a w efekcie puchnięcia. Nie chodzi jednak o to, aby zupełnie się jej pozbywać, ale kontrolować jej spożywanie. Znacznie zdrowszym odpowiednikiem tradycyjnej soli kuchennej jest sól morska.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here