Najlepszy fotelik dla rocznego dziecka

0
1451

Pierwsze urodziny Twojego dziecka to nie tylko wyjątkowa okazja do świętowania. To również odpowiedni moment na zmiany – w tym zmianę siedziska samochodowego. Zwykle właśnie wtedy dziecko wyrasta z fotelika 0-13 kg i musi przesiąść się na fotelik 9-18 kg. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wyboru fotelika dla rocznego dziecka!

Foteliki dla rocznego dziecka – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą funkcją, jaką powinien spełniać dobrze dobrany fotelik samochodowy, jest zapewnianie bezpieczeństwa. Dlatego też, pomimo że przepisy obowiązujące w Polsce zezwalają na przewożenie pasażerów o wadze do 18 kg przodem do kierunku jazdy, to jednak o wiele lepszą i zmniejszającą ryzyko poważnych obrażeń podczas wypadku metodą jest stosowanie fotelików tyłem do kierunku jazdy RWF (ang. Rearward Facing).

Foteliki te, montowane tyłem do kierunku jazdy, znacznie ograniczają nacisk, jakie potencjalne zderzenie wywiera na niewielkie ciało dziecka. W takich sytuacjach foteliki RWF działają niczym tarcza przyjmująca na siebie siłę ciosu, który w przeciwnym wypadku spadłby bezpośrednio na malca. Dlatego też ich używanie zaleca się nawet do 4. roku życia.

Kolejny ważny element, na który należy zwrócić uwagę podczas kupna fotelika dla rocznego dziecka, stanowią pasy. Warto wiedzieć, że plecy najmłodszych nie są jeszcze na tyle dobrze rozwinięte, by samodzielnie utrzymywać prawidłową postawę ciała, a dziecięca miednica nie pozwala na stabilizację pasów tak, jak dzieje się to w przypadku dorosłych. Z tego też względu foteliki samochodowe powinny być wyposażone w pięciopunktowe pasy, które najlepiej zabezpieczą małych pasażerów przed ewentualnym wysunięciem.

Dlaczego fotelik 9-18 kg to najlepszy wybór?

Gdy już wiemy, na czym powinniśmy skupić naszą uwagę, pora przejść do konkretnych modeli. Bez wątpienia najlepszymi dostępnymi na rynku fotelikami dla dzieci rocznych są te z przedziału 0-18 kg, 9-18 kg oraz 9-25 kg i 9-36 kg. Najbardziej rekomendujemy jednak montowane tyłem do kierunku jazdy foteliki z przedziału 0-18 i 9-18, które z powodu mniejszego zakresu wagowego lepiej dostosowują się do indywidualnych potrzeb dziecka, a do tego posiadają więcej zabezpieczeń.

Foteliki samochodowe 9-18 kg i 0-18 i gwarantują odpowiednią pozycję podczas podróży, co zapewnia małym pasażerom nie tylko większą wygodę, ale również wzmożoną ochronę w razie ewentualnych wypadków. Ich cena waha się najczęściej od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Choć kwota ta może wydawać się wygórowana, to inwestycja w droższy, wyposażony w więcej udogodnień model, bez wątpienia zapewni naszym dzieciom komfortową i możliwie najbezpieczniejszą jazdę.

Przed wyborem właściwego modelu należy również przyjrzeć się niezależnym testom, jakie przeszedł. Przykładowo, oprócz powszechnego dla wszystkich fotelików testu ADAC, zalecane foteliki RWF (montowane tyłem do kierunku jazdy) powinny również przejść Testy PLUS. To właśnie tego typu odznaczenia pomogą nam zweryfikować, czy dany fotelik samochodowy jest w stanie zapewnić naszemu dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa, który stanowi tu przecież kwestię najważniejszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here