Najważniejsze role w firmie transportowej

Sprawny łańcuch dostaw jest wynikiem wspólnej pracy naprawdę wielu osób. Każdy pracownik firmy transportowej jest zatem bardzo ważny. Istnieje jednak kilka stanowisk, które mają kluczowy wpływ na jakość usług świadczonych przez takie przedsiębiorstwo. Dowiedz się, jacy specjaliści są absolutnie niezbędni w firmie zajmującej się transportem.

Specjalista ds. logistyki

Logistyka jest ważną częścią branży transportowej, dlatego znalezienie dobrego fachowca jest naprawdę istotne. Obowiązki na stanowisku specjalisty ds. logistyki mogą różnić się w zależności od rodzaju działalności, jaką prowadzi przedsiębiorstwo. Można jednak wyróżnić kilka zadań, z którymi zmierzy się praktycznie każdy pracownik firmy transportowej zajmujący się procesami logistycznymi.

Dysponent, czyli właśnie specjalista ds. logistyki, jest odpowiedzialny m.in. za rozdysponowanie zleceń między kierowcami, kontrolowanie stanów magazynowych czy też sprawdzanie dokumentów transportowych. Ponadto w zakres jego obowiązków może wchodzić monitoring stanu technicznego pojazdów, tworzenie raportów i analiz, a także dbanie o terminową realizację zamówień czy też pomoc w opracowaniu planu dostaw.

Specjalista ds. spedycji

Zdecydowana większość firm transportowych decyduje się również na zatrudnienie spedytora. Taki specjalista musi wyróżniać się odpowiedzialnością na najwyższym poziomie. Ma to związek nie tylko z dość długą listą obowiązków, ale także z ich złożonością i znaczeniem dla sprawnego działania przedsiębiorstwa. Zapotrzebowanie na spedytorów jest duże i jest to zajęcie dobrze płatne, dlatego kurs spedycji cieszy się sporym zainteresowaniem w wirtualnej akademii TransEdu.

Grafik specjalisty ds. spedycji praktycznie zawsze jest wypełniony po brzegi. Dokładna lista obowiązków oczywiście zależy od specjalizacji firmy, jednak z niektórymi zadaniami mierzy się praktycznie każdy spedytor. To właśnie ten pracownik organizuje przewozy zgodnie z prawem, pozyskuje nowych klientów i przewoźników czy też czuwa nad sprawną realizacją zlecenia. I jest to zaledwie niewielki wycinek codziennych obowiązków spedytora.

Specjalista ds. transportu

W firmie transportowej nie może oczywiście zabraknąć specjalisty ds. transportu. Jego najważniejszym zadaniem jest organizacja szeroko pojętego transportu. Osoba pracująca na tym stanowisku jest odpowiedzialna np. za sprawdzenie dyspozycyjności pojazdów czy też ustalenie harmonogramu i terminu przejazdów. Ponadto specjalista ds. transportu ma za zadanie kontrolować, czy przejazdy odbywają się zgodnie z planem.

Pracownikowi na tym stanowisku może także zostać powierzony monitoring stanu technicznego floty pojazdów, którymi dysponuje przedsiębiorstwo. Ważne jest również skrupulatne prowadzenie niezbędnej dokumentacji transportowej. Ponadto dobry specjalista powinien być w stanie zająć się optymalizacją kosztów działalności firmy, w czym może mu pomóc kurs wiedzy z wirtualnej akademii TransEdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here