Narzędzia niezbędne w utrzymaniu zadbanego ogrodu

Historia ogrodów sięga najstarszych cywilizacji. Wiele wysiłku i pracy musiało kosztować utrzymanie egipskich ogrodów nad Nilem, wiszących ogrodów Mezopotamii czy pełnych przepychu ogrodów rzymskich willi. W rozwoju sztuki ogrodniczej powstało i rozwinęło się więc wiele najróżniejszych typów narzędzi. Szczególnie wiele nowych narzędzi pojawia się współcześnie, wraz z rozwojem nauki i techniki. Ich szeroki wybór znajdą Państwo na stronie https://oferta.tech-poznan.pl/narzedzia-ogrodowe.

Zastanówmy się jednak, które z nich są rzeczywiście niezbędne, by nasze ogrody były piękne i zadbane. Tak samo, jak zastanawiamy się, co potrzebne nam będzie do wyczarowania kulinarnych arcydzieł w niewielkiej kuchni – lub jak świetnie ubrać się w podróży, jeśli musimy pomieścić się małej, ciasnej walizce. Mamy tu na myśli przede wszystkim małe ogrody – te średnie potrzebują wielu narzędzi, w tych największych niezbędne będą maszyny elektryczne i spalinowe. Ilość i rodzaje narzędzi musimy dopasować więc do rozmiaru ogrodu i do posiadanej przez nas roślinności.

Ziemia i woda. Podlewanie i przekopywanie

Życie roślin to ziemia i woda. Niezbędne w utrzymaniu zadbanego ogrodu są więc narzędzia najbardziej znane i typowe: konewki i łopaty.

Podlewanie to absolutna konieczność, źródło życia kwiatów, krzewów i warzyw. Jedna konewka to za mało, nawet jeśli nasz ogród zaopatrzony jest w automatyczny system podlewania. Pamiętajmy, że różne rośliny wymagają różnych sposobów podlewania i ilości wody. Musimy mieć możliwość zmian i regulacji strumienia.

Szerokie łopaty służą do przenoszenia ziemi i materiału roślinnego. Do jej przekopywania i spulchniania bardziej odpowiednie będą ostro zakończone szpadle, haczki, motyki lub widły o szerokich zębach.

Przybory, akcesoria i dodatki zadbanego ogrodu

Pracą, którą wykonujemy w każdym, nawet najmniejszym ogródku jest też usuwanie chwastów. Przydadzą się nam do tego nożyki, łopatki, wyrywacze, kultywatory i szpikulce. Te drobne narzędzia przydają się zresztą nie tylko w pieleniu, ale też w porządkowaniu. Do usuwania chwastów i wszystkiego, co zbędne w naszym ogrodzie konieczne będą też wiaderka i miski.

Nie wszyscy lubią pracę w rękawicach, ochrona rąk to jednak konieczność. Przyda się więc nam choć jedna para. Niewiele ludzi myśli o ochraniaczach na kolana, a jednak są one potrzebne w pracy ogrodnika, zwłaszcza ludziom starszym. Pracę ułatwią nam także krzesła, a zwłaszcza niewielkie taborety na których będziemy odpoczywać i pracować. Nie ma potrzeby wykonywania wszystkich prac na stojąco.

Sekatory, nożyce, a nawet niewielkie piły do drewna przydają się w większości ogrodów. Ogród to nie tylko kwiaty, ale także krzewy, które powinniśmy regularnie przycinać.

Inne narzędzia, które po prostu musimy mieć

W zadbanym ogrodzie kosiarka jest koniecznością, nawet, jeśli jest to tylko malutki ogródek przydomowy. Zadbany ogród kojarzymy przecież najsilniej właśnie z zadbanym trawnikiem. Możemy oczywiście zrezygnować z trawników przez powrót do tradycyjnej, znanej z polskich ogrodów naturalnych łąki kwietnej. Ogród naturalny lub angielski wymaga jednak tyle samo pracy i jeszcze więcej narzędzi, niż rozwiązania typowe.

Problemem każdego ogrodu są liście i igły zbierające się nie tylko jesienią, ale przez cały rok. Grabie to konieczność, większe wiosenne porządki ułatwi jednak nawet niewielki odkurzacz do liści.

Jeśli nasz ogród jest duży, nie obędziemy się bez taczek. Modne w ostatnich sezonach są także zastępujące taczki, wygodne i estetyczne wózki ogrodnicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here