Jednym z zabiegów poprawiających stan uprawy jest nawożenie dolistne roślin. Polega ono na wykonaniu oprysku z przygotowanego wcześniej roztworu bezpośrednio na liście oraz łodygi roślin. Każdy roztwór należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.
Nawożenie dolistne roślin uznawane jest za najszybsze i najbardziej efektywne. Może przyczynić się do wzrostu plonów. Przede wszystkim zaś pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze u roślin.
Odżywka na kukurydzę i rzepak
Kukurydza ma bardzo duże zapotrzebowanie na mikroelementy. Jednocześnie dobrze znosi każde nawożenie. Podobnie rzecz ma się z rzepakiem. Odżywka na kukurydzę i odżywka na rzepak poprawiają kondycję tych upraw. Zabezpieczają także rośliny przed trudnymi warunkami, które panują na polu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ ich system korzeniowy nie jest mocno rozwinięty. Przez to nie mają możliwości wystarczająco obfitego pobierania składników odżywczych z gleby.
Lepiej przeprowadzać nawożenie roślin profilaktycznie, niż dopiero wtedy, gdy roślina zaczyna wysyłać sygnał, że brakuje jej właściwych składników potrzebnych do wzrostu. Regularne nawożenie przyczynia się jednocześnie do poprawy ich owocowania. Dobrze odżywione rośliny są bardziej odporne na choroby.
Należy pamiętać, że najlepszą porą na dolistne nawożenie roślin są godziny wieczorne. Maleje wtedy ryzyko, że nawóz wyparuje, czy wyschnie nim roślina zacznie go pobrać. Na pewno więc nie wolno przeprowadzać nawożenia w słoneczne i gorące dni.
Kwasy humusowe
Jakość samej gleby można poprawić i przygotować do uprawy poprzez nawożenie. Takim nawozem są kwasy humusowe. Powstają one w sposób naturalny w wyniku rozkładu resztek organicznych. Są głównym składnikiem wielu roślinnych nawozów, którymi opryskuje się glebę na 2 – 3 tygodnie przed planowanym siewem lub sadzeniem. Nawożenie można prowadzić także po zebraniu plonów.
Taki nawóz charakteryzuje się tym, że bardzo dobrze się rozpuszcza. Może być stosowany niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Poprawia jakość gleby, bo kwasy humusowe zapobiegają jej erozji. To jednocześnie przekłada się na zbiory: ich wartość odżywczą, jakość oraz wygląd. Poprawienie jakości gleby pomaga roślinie rozwinąć prawidłowy system korzeniowy.
Niewątpliwie zaletą stosowania nawozu z kwasami humusowymi jest także to, że neutralizują substancje toksyczne w glebie. Stosowanie kwasów humusowych przyczynia się także do zmniejszenia jej zasolenia. To wszystko wpisuje się w powszechny trend rolnictwa ekologicznego.