Wiele osób ma problem z kurzajkami, problem ten jest o tyle palący, że kurzajki bardzo lubią nawracać. Trudno jest się ich całkowicie pozbyć.
Zacznijmy jednak od początku, co to są kurzajki?
Są to zmiany skórne – brodawki wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki szybko, rosną, z czasem z jednej brodawki robi się klika, stają się również bolesne.
Najczęściej występują na stopach oraz dłoniach. Można się nimi zarazić na basenie, w szatni, w sklepie obuwniczym, ale również w domu, jeśli chodzimy na bosaka, a ktoś z domowników ma kurzajki.
Co na kurzajki? Jakich preparatów użyć, do kogo zgłosić się po pomoc?
Jeżeli wystarczająco szybko zorientowaliśmy się, że mamy problem możemy spróbować walczyć z nim samodzielnie. We wczesnym stadium spokojnie powinny wystarczyć „domowe” sposoby, takie jak np. jaskółcze ziele oraz preparaty dostępne w aptece bez recepty np. płyny do smarowania, pojemniki z azotem do wymrażania. Z ich wykorzystaniem uda nam się pokonać brodawki, tylko jeżeli nie są one głęboko osadzone w ciele. Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena mająca za zadanie uniknięcie zarażenia wirusem domowników.
Co na kurzajki głęboko osadzone, będące w zaawansowanym stadium rozwoju? Najlepiej udać się do specjalisty: chirurg wytnie kurzajkę a dermatolog przepisze płyny o wyższym stężeniu kwasu, dostępne tylko na receptę oraz wymrozi stężonym azotem.
Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dana zmiana to kurzajka możemy również udać się do podologa, który doradzi co na kurzajki.
Niezależnie, na co się zdecydujemy warto dodatkowo wzmocnić swoja odporność.
Powodzenia!